Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Arthur Miller: VEŠTBA 

Zdroj: http://vkovac.miesto.sk/referaty.htm

Dej tohoto diela sa odohráva v zime ,  v kraji „ holandských“ dolín  , ktoré sa v čase zimy menia z krásnych rozkvitnutých lúk na nehostinnú tmavú pustatinu.   Toto ročné obdobie  rovnako ako na krajinu pôsobí aj na ľudí.

Postavy:            Cleota Rummelová

-         pestovaná 49 ročná žena ,  trochu nedbanlivá , ale vždy slušná a dodržujúca     spoločenské normy. A to najmä na večierkoch , ktoré tak veľmi obľubuje.

Stowey Rummel

-         Cleotin manžel , 55 ročný architekt , svetovo preslávený a veľmi   úspešný , jeho stavby sú krásne a všeobecne uznávané

-         X

-         Býva v tom istom kamennom farmárskom dome a s tou istou ženou už 30 rokov .  Pri tomto dome má aj svoj ateliér , z ktorého len malá časť patrí jeho terajšej práci. Všetkoo ostatné sú len schátralé pozostatky toho , čo robil kým sa nestal architetom.

Alice

-         staršia sestra Stowyho , mala 73 rokov. Po smrti jej manžela jej brat kúpil domček  v ich susedstve a kým bol Stowey doma , mala u nich dvere vždy otvorené. Cleota ju však z duše nenávidela  a len čo jej manžel odišel , dala to Alici zretelne najavo.

Lucretia

-         Cleotina kamarátka od detstva , rozumeli si a navzájom sa chápali.

Manželia Trudeanovci

-         boli chudobní  a Clea ich pravidelne pozývala na svoje večierky aby sa necítili bezvýznamní           

madam  Irhevinová

-         jednou vetou: malá , stará  , škaredá a zrobená žena

Eve Saint Blue

-         milenka Johna Trudeana , nevyzerá špatne, ale je tichá , zakríknutá ;

-         John ju volá Saint

Joseph

-            spisovateľ , býval neďaleko , Rummelovci ho mali radi , rozišiel sa so ženou , bol zábavný

Dej:  Stowey ráno  po novom roku odchádza na Floridu , kde sa má zúčastniť na inštalácii a následnom otvorení svojej výstavy náčrtov. Počasie je zlé: mrholí a všadeprítomná hmla zahaľuje okolie. Odchádza autom.

Cleota ostáva doma sama. Bojí sa o muža , aby sa mu cestou niečo nestalo. Jediné , čo ju hreje pri srdci   je malý večierok , ktorý tn večer usporadúvala. Mala prísť jej kamarátka Alice , manželia Trudeaunovci a ešte zopár ľudí. Predtým ju ale pod zámienkou nefungujúceho telefónu príjde pozrieť Alice , ktorá túži po spoločnosti. Nebola by to Cleota , keby sa nepohádali a nevyhodila Alice z domu.  Keď sa už Clea ukľudní , začnú prichádzať hostia. Prichádza Lucretia , ktorá si priviedla záhadnú staršiu pani , ktorá sa predstavila ako madam Irhevinová. Namiesto oboch manželov Trudearovcov prichádza len John , ktorý si so sebou namiesto manželky priviedol milenku Eve Saint Blue. Zo ženou sa rozišiel. Clea z nej nemôže dostať ani slovo , a tak si ju nakoniec prestane všímať Z madam Irhevinovej sa vykľujeveštica ,  a vyzerá to tak , že si s Lucretiou veľmi dobre rozumejú.  Cleota si myslí , že Lucretia priviedla vešticu s presným zámerom. Odhaiť niečo  doteraz utajované. Lucretia prehovorila Cleu aby si dala veštiť Súhlasí , hoci tomu nemá dôveru. Nakoniec veštica vyriekne: „ Už ste tam , kde sa všetko začína“. Clea stratí záujem , pretože tomu nerozumie a radšej ide uvariť kávu. Na Lucretii vidno , že sa zmenila. Clea postupne prichádza k tomu, že ju opustil manžel a to je preňu v živote hotová pohroma. Toto naznačovalo aj proroctvo madam. Medzitým prichádza spisovateľ Joseph , ktorý bol u Cley veľmi obľúbený . Potom ale Lucretia začala znova presliedčať Cleu aby si dala veštiť.   Opäť súhlasí , a tentoraz veštbe rozumie veľmi dobre. Madam jej vyveštila , že Alice , Stoweyho sestrabude žiť dlhšie ako on. To ju v ten moment , mimochodom už v moci Whisky , ktoré celý večer popíjala celkom zmenilo. Jej obavy ju celkom prerástli. Hostia odišli . Zostal len Joseph. Clea ho v tomto stave ešte nadôvažok začala zvádzať , lebo si tak chcela vykompenzovať bolesť spôsobenú veštbou a znásobenou whisky. On ju odmietol a odišiel , ale bez toho aby ju urazil. Ráno potom prišla Clea navštíviť Josepha , a požiadať ho o odpustenie za ten večer. Chcela sa tiež uistiť , že nikomu nič nepovie.

V máji zomrela Alice vo svojom húpacom kresle. Joseph , pretože sa rozišiel so ženou sa rozhodol predať dom v susedstve Rumelovcov. Dlho nevidel Stoweyho ani Cleu a tak sa rozhodol ich  navštíviť.  Oni už k nemu však boli odmeraní a v podstate na neho už ako keby zabudli (jeho rozvod).

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka