Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Oliver Twist

Charles Dickens
Oliver Twist

Hlavné postavy:

Oliver Twist – chlapec, sirota
Charles Bates, John Dawkins -
mladí vreckári
Losberne – doktor
Sowerberry - výrobca rakiev, odkúpil Olivera z útulku
Fagin, Sikes - zlodeji
Brownlow – Oliverov opatrovateľ
Rose Maylieová
Bumble
Bumblová -
rodená Corneyová
Nancy – Oliverova priateľka
Noah Claypole – pomocník u pána Soweberryho, ktorý Olivera bil
Monks – Faginov priateľ a nakoniec aj Oliverov zlý brat

Stručný obsah:

Oliver mal smolu hneď od začiatku. Jeho matka pri pôrode zomrela, nikto nevedel, kto a odkiaľ je. A tak ho umiestnili do chudobinca a dali mu aspoň meno - Oliver Twist. V chudobinci sa ale o neho nestarali, a tak bol vychudnutý a špinavý. Nakoniec ho predali za 5 libier výrobcovi rakiev pánovi Sowerberrymu. Pán Sowerberry sa o neho staral dobre. Ale jeden starší pomocník Noah, ktorého pán Sowerberry zobral z útulku, Olivera bil. Oliver už týranie nemohol vydržať a jedného dňa Noaha zbil. Za tento čin bol Oliver potrestaný, a preto  ukrivdený utiekol z domu a smeroval do Londýna. Po ceste už unavený a vyhladnutý stretol Johna Dawkinsa, ktorý mu ponúkol nocľah a pohostenie. Vtedy ešte Oliver netušil, čo sa deje. Totiž John nebýval sám. Bol v dome pána Fagina, kde bolo viacero detí. Neskôr zistil, že Fagin je zlodej, ktorý na svoje zločiny zneužíva deti. Prvýkrát to pochopil, keď ich poslal do ulíc Londýna, kde deti okradli postaršieho pána. Oliver sa preto rozhodol zutekať z miesta činu za nimi. Vtom to ten pán menom Brownlow zistil. Keď uvidel Olivera, ako uteká, myslel si, že to bol on. Podarilo sa ho chytiť a postaviť pred súd. Pán Brownlow sa ho však zastal a zobral ho k sebe domov. Tam sa oňho spolu so ženou starali, ako o vlastného syna a Oliver sa cítil ako doma. Ale jedného dňa, keď išiel do kníhkupectva, ho Faginovi ľudia zajali a odvliekli do zločineckého štábu. Tam sa ho Fagin snažil dostať na ich stranu, ale nepodarilo sa mu to. Preto ho Fagin odviezol k zlodejovi Sikesovi, ktorý ho vzal na lúpež do jedného domu, ale Olivera pri úteku postrelili. Oliver vysvetlil majiteľke domu, pani Maylieovej, jeho príbeh a to, že bol v tom nevinne. Pani Maylieová to pochopila a snažila sa chlapcovi pomôcť. No Fagin sa nevzdával a spolu s priateľom Monksom pripravoval na Olivera podlosti. Tu sa však prebudilo svedomie v jednom z Faginových detí, u Oliverovej priateľky Nancy. Tá sa rozhodla konať a navštívila pani Maylieovú. Pani Maylieová kontaktovala pána Brownlowa a zistila podozrenie, že Oliver nie je obyčajný chlapec, ale že mu prináleží veľké dedičstvo. Nancy sa im snažila pomôcť, ale Sikes, ktorý spoznal jej zradu ju zavraždil. Ale zločincom sa našťastie nepodarilo ujsť a obaja skončili na šibenici.

K objasneniu celej záhady prichádza až na konci diela, kedy pán Brownlow odhalil pána Monksa ako skutočného Oliverovho brata, ktorý chcel Olivera pripraviť o dedičstvo. Oliver nakoniec zdedil svojich 3000 libier a ostal žiť s pánom a pani Brownloavcami, ktorí sa o neho naďalej starali s láskou ...

Citát Charlesa Dickensa:

„Oh Nancy, chudera Nancy je mŕtva!“ – Oliver, keď nájde Nancy

„Úbohý Oliver Twist, keby som ti vedela pomôcť!“- pani Maylieová pri chorom Oliverovi

Môj názor:

Charles Diskens má spolu s Dostojevským, na rozdiel od ostatných postarších autorov, výborný spôsob vykresľovania deja. A teda kniha vás nezačne v polovici nudiť a nečítate ju len kvôli tomu, aby ste vedeli koniec.

Súbor poslal: Róbert Žittňan

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka