Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


 Charles a Mary Lamb

Rozprávky zo Shakespeara

Autor referátu: Jana Dananayová

Hamlet 

Prostredie : Dánsko

Doba : minulosť

Hlavné postavy : Gertrúda – dánska kráľovná, matka princa Hamleta

                            Claudio – brat kráľa Hamleta a muž Gertrúdy

                             Hamlet – syn Gertrúdy a Hamleta

                             Horatio a Marcell – priatelia Hamleta

                             Ofélia – dcéra Polonia, Hamletova láska

                             Polonio – kráľ hlavného poradcu, otec Ofélii

                             Laertes – Oféliin brat

Dánska kráľovná Gertrúda ovdovela, keď náhle skonal kráľ Hamlet, ale o dva mesiace sa vydala za jeho brata Claudia. Najviac to zapôsobilo na princa Hamleta, ktorý žialil nad stratou otca a vyčítal matke, ako rýchlo zabudla na jeho otca. Mladý Hamlet sa dopočul o zjavení ducha svojho otca nad palácom o polnoci. Chcel ho vidieť, a tak s Horatiom a Marcellom vybrali na to miesto. Zjavil sa a chcel s mladým Hamletom rozprávať osamote. Povedal mu, že ho otrávil jeho brat, čo princ aj tušil. Hamlet sa skryl pod maskou šialenstva. Matka si myslela, že je šialený, ale do Ofélie. Napísal jej list aj so štipkou lásky. Hamlet nevedel, či duch bol jeho otec, či to bol diabol. Tak zahrali pred Claudiom a Gertrúdou príbeh o kráľovi Hamletovi a jeho otrávení. Claudius dlho nevydržal a musel odísť. Hamlet sa ubezpečil o pravdivosti rozprávania ducha

 „ jeho otca“. Kráľovná si dala zavolať syna. Polonio bol za závesom, aby všetko počul. Hamlet sa rozčúlil nad matkinými slovami a v domnení, že za závesom je Claudius ho dopichal.

Spadol krvavý Polonio. Potom jej ešte porovnával, aký bol otec a aký je jeho strýko.

Nešťastná smrť Polonia poskytla kráľovi zámienku poslať Hamleta preč z kráľovstva. Napísal list, v ktorom bolo napísané, že ho majú zabiť. No Hamlet svoje meno prepísal na mená dvoranov, ktorí ho mali sprevádzať. Piráti ho vysadili v Dánskom prístave, mysleli si, že im to dakedy pomôže. Ako Hamlet prišiel naspäť, uvidel Oféliin pohreb. Spadla zo stromu vešajúca venčeky do vody, kde sa utopila. Jej brat Laertes ju pochoval a Hamlet sa mu zaplietol do cesty. Dohodli si potýčku. Ľudia uzatvárali stávky, lebo vedeli, že sú dobrí šermiari. No Laertes mal otrávený meč a Claudio mal pripravené otrávené víno. Laertes a Hamlet si zamenili meče a kráľovná vypila víno. Hamlet umieral tiež a z posledných síl vrazil meč aj strýkovi Claudiovi do srdca. Potom spokojný zomrel pri Horatiovi, ktorý mal jeho osud rozprávať druhým.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka