Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


 Charles a Mary Lamb

Rozprávky zo Shakespeara

Autor referátu: Jana Dananayová

Kupec benátsky

Prostredie : Taliansko

Doba : minulosť

Hlavné postavy : Shylock – Žid – úžerník

                            António – obchodník

                            Bassanio – Antóniov najmilší priateľ

                            Gratiano – spoločník Bassania – šľachtic

                            Nerissa – komorná, žena Gratiana

 

V Benátkach žil Žid Shylock. Mal veľa peňazí, pretože ich požičiaval a vyberal veľké úroky. Atónio zase naopak za požičané peniaze úroky nevyberal. Shylock mu to vyčítal.

   Antóniov priateľ Bassanio ho poprosil o 3 000  dukátov. Videl ženu svojich snov a nemal jej ako dvoriť. Bol zo šľachtického rodu, ale peniaze nemal. António toľko peňazí v tom čase nemal. Ale napriek nenávisti Žida Shylocka ho požiadal o 3 000 dukátov. António sa mu zaručil, že do určeného dňa peniaze vráti, a ak nie, príde o funt svojho mäsa na hrudi. Bol si istý, že do prístavu prídu lode a tovar, ktorý dovezú má väčšiu hodnotu ako 3 000 dukátov.

   Bassanio sa vybral do mesta Belmont, kde bývala bohatá dedička Portia. Uzavretie manželstva urýchlil list, ktorý prišiel od Antónia. Písal o potopení lodí. Do manželstva vstúpili ešte v ten deň aj spolu s Grationom a komornou Nerissou. Bassanio odišiel za Antóniom na súd. Portia prestrojená za advokáta spolu Nerissou ako pisárom rozhodovali o osude Antónia. Osud bol naklonený podľa zákona k Shylockovi. Náhle sa to obrátilo a António bol voľný. Bassanio bol veľmi vďačný advokátovi a chcel mu dať 3 000 dukátov, ale on chcel zásnubný prsteň. Dal mu ho, aby si nemyslel, že je nevďačník. Pisár chcel tiež prsteň od Gratiana. Doma začala škriepka. Obidvaja nemali prstene a ženy im vraveli, že ich dali dajakým ženám. No potom sa priznali o tom, že advokát bola Portia a pisárom bola Nerissa.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka