Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


 Charles a Mary Lamb
Sen noci svätojánskej

Rozprávky zo Shakespeara

Autor referátu: Jana Dananayová  

Vydavateľ :   Mladé Letá – Bratislava
Rok vydania :     1959 

Sen noci svätojánskej

 Prostredie : Atény

Doba : minulosť

Hlavné postavy :  Tédeus – vtedy panujúci vojvoda Atén

                              Hermia – dcéra Egeusa

                              Egeus – Otec Hermii

                              Lysandra – mladý Aténčan, chcel Hermiu

                              Helena – najlepšia priateľka Hermii

                              Demetreus – chcel Hermiu

                              Oberon – kráľ škriatkov

                              Titania – kráľovná víl

                              Puck – najmilší obľúbenec Oberona a jeho tajný poradca

                                          Zavše nazývaný Robin, dobrý vtáčik

V Aténach platil zákon, ktorý dával Aténčanom právo prinútiť svoje dcéry, aby sa vydali za hocikoho, kto sa im zapáči; a keby sa daktorá dcéra vzoprela vydať sa za muža, ktorého jej vybral otec za manžela, mal otec podľa tohto zákona právo dať je odsúdiť na smrť. Ale toto právo otcovia nevyužívali, lebo kto by si prial smrť svojej dcéry.

   Bol aj iný prípad : Starý muž Egeus prišiel pred Tesea so žalobou, že jeho dcéra Hermia sa nechce vydať za Demetria, ale za Lysandra. Egeus žiadal, aby si Hermia zobrala za muža Demetria. Tedeus rozhodol o tom takto: Hermia má na výber, či si zoberie Demetria, alebo zomrie. Na rozmyslenie mala 4 dni. Hermia všetko povedala Lysandrovi. Vybrali sa večer zosobášiť sa u Lysandrovej tetky. Stretli sa v lese, kde Hermia utiekla a povedala to aj Demetriovi. Hermiina najlepšia priateľka Helena išla tiež.

   Kráľ škriatkov Oberon a kráľovná víl Titania bývali v tom lese. Oberon zavolal Pucka a rozkázal mu kvapnúť šťavu z kvetiny na viečka aténskemu mladíkovi Demetriovi v rúchu, lebo pohŕdal láskou Heleny. Puck to poplietol. Lysandra mal tiež rúcho a bol s devou. Puck mu kvapol šťavu a po prebudení uvidel prvú Helenu a začal jej básniť, ako ju ľúbi. Demetreovi Puck kvapol šťavu z purpurovej kvetiny a prvú dievčinu, ktorú uvidel bola Helena. Začal jej rozprávať, ako veľmi ju má rád, ale predtým ňou pohŕdal. Helena si myslela, že si z nej robia žarty. Puck to povedal kráľovi. Ten mu poradil, aby ich uložil spať na jedno miesto, ale aby nikto toho druhého nevidel. Kvapol šťavu z kvetiny Lysandrovi. Lysander uvidel Hermiu a znovu ju mal rád. Nikto nevedel, čo sa stalo, či to bol sen, alebo skutočnosť. Medzitým Oberon kvapol šťavu na viečka Titanii a šašovi dal na hlavu somársku hlavu. Kráľovná uvidela prvého šaša- somára. Začala sa mu pekne prihovárať. Po chvíli dal Oberon dole somársku hlavu šašovi.

   Oberon a Titania sa pomerili a rozprával a polnočnej škriepke milencov.

   Do lesa prišiel Egeus – Hermiin otec. Demetrius mu povedal, že nechce jeho dcéru. Egeus privolil zosobášiť sa s Lysandrom po uplynutí 4 dní, ktoré mala mať Hermia na rozmyslenie. V jeden deň boli dve svadby – Hermia a Lysander, Helena a Demetrius.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka