Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


 Charles a Mary Lamb

Rozprávky zo Shakespeara

Autor referátu: Jana Dananayová

Vecer trojkrálový alebo  co si zeláte

Prostredie : Messalina

Doba : minulosť

Hlavné postavy : Šebastián

                            Viola, Cézario         dvojčence

                            Olívia – smútiaca žena za bratom, neskôr Šebastiánova manželka

                            Orsino - vojvoda

                            Antonio – cudzinec, čo zachránil Šebastiána

Šebastián a jeho sestra Viola, urodzená mladí ľudia z Messaliny, boli dvojčence. Boli si úplne podobní, a tak nečudo, že si ich každý mýlil. Jedného dňa sa plavili na lodi a pri pobreží Ilýrie stroskotali. Viola a Kapitán lode sa zachránili. Viola oplakávala svojho brata, no kapitán ju uistil, že Šebastián sa zachránil. Dozvedela sa o vojvodovi Orsinovi a o grófke Olívii, ktorej zomrel brat a 7 rokov nechce ukázať nikomu svoju tvár. Viola si dala kúpiť pánske šaty. Stala sa najmilším spoločníkom Orsina. Zdôveril sa jej o veľkej láske k Olívii. Ona však každého odmietla. Orsino ju poslal za ňou, aby sa nevrátil bez rozhovoru s ňou. Viola ľúbila Orsina, no napriek tomu išla. Pod menom Cézario sa nedala odradiť pred komorníkmi a vošla dnu. Rozpovedala, čo mala a vrátila sa k vojvodovi. Olívia dúfala, že sa ešte uvidia. Bola unesená láskou. Viola mu vyrozprávala, čo sa stalo. Vojvoda Orsino ju tam poslal znovu. Bránu jej otvorili dokorán, bez veľkých prehováraní. Pri odchode uvidela protivníka s vytaseným mečom. Bol to muž, ktorý pýtal akýsi mešec. No Cézario žiadny nemal. Nato je cudzinec obvinil z nevďačnosti a neláskavosti. Keď  odchádzal zavolal na Violu menom Šebastián. Cudzinec bol presvedčený, že to bol mládenec, ktorého zachránil na mori. Prežili spolu 3 mesiace. Antonio sa mal stretnúť so Šebastiánom, ktorý zablúdil. Olívia mu navrhla ihneď sa zosobášiť. Neskôr si Olívia tiež zmýlila Šebastiána s Violou, boli rovnako oblečení a úplne sa podobali.

Orsino nazval Violu pokrytcom, lebo si vzala za ženu Olíviu. No potom sa Viola vyzliekla z pánskych šiat. Každý bol prekvapený, ako sa podobali.

   Nakoniec sa Viola zobrala s Orsinom a Šebastián ostal s Olíviou. Dvojčence sa ľahko dostali  k veľkému šťastiu a blahobytu.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka