Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Untitled Document Eduard Petiška: Eros a Psyché

Hlavná postava: Eros(Boh lásky a žiaľu), Psyché (najmladšia a najkrajšia dcéra kráľa), Afrodita (bohyňa krásy a lásky), Zefyr (boh vetra), Persefona (manželka Háda)

Žil raz jeden kráľ, ktorý mal tri dcéry. Psyché, jedna z nich, bola veľmi krásna, dokonca krajšia než Afrodita, a preto ju ľudia začali uctievať ako bohyňu a to sa nepáčilo Afrodite, preto poslala Erosa pomstiť sa Psyché. Keď Eros uvidel Psyché, ihneď sa do nej zamiloval, Eros po prvýkrát neposlúchol Afroditu. Kráľ videl, že Psyché je neštastná, pretože obe jej sestry sú už vydaté a to Psyché chýbalo. Rozhodol sa zájsť do veštiarne, kde sa dozvedel, že ma obliecť Psyché do čierneho rúcha a poslať na vysokú skalu, kde si má po ňu prísť sám „drak“.Bol z toho smutný, ale nikdy sa nesnažil odporovať bohom. Pre Psyché si prišiel vietor Zefyr, ktorý ju odniesol k diamantovému zámku. V zámku nenašla živého tvora, ale iba hlas, ktorý sa jej prihováral „Všetko čo si len budeš priať ti splnia moji služobníci.“. Umyla sa, najedla sa a potom si od únavy ľahla do pripraveného lôžka. Bola unavená no nemohla zaspať, rozmýšľala nad svojim manželom. V tme začula hlas svojho manžela(Eros). Eros jej povedal, že nikdy nesmie vidieť jeho tvár, inak by ho navždy stratila. Uverila mu a nikdy sa nesnažila ho vidieť. Eros ju pripravil na tri návštevy jej sestier. Prvý krát sestry prišli a skoro závisťou popukali a pýtali sa na manžela. Psyché odpovedala, že je ešte mladý a je na poľovačke.Po druhý krát ju sestry navštívili a pýtali sa na manžela, ale Psyché povedala, že už je starý, že len má prácu s obchodom. Sestry odišli a rozmýšľali nad manželom Psyché. Prišli po tretí krát a Psyché narozprávali lži, že má za manžela netvora ,a že ju zožerie. Pripravili Psyché na noc, v ktorej má uvidieť svojho manžela. Keď si ľahla počula ako jej manžel prichádza a zobrala si vopred pripravenú olejovú lampu, a keď videla Erosa, cúvla a poliala Erosa horúcim olejom z lampy. Eros odletel a už sa nevrátil.

Eros svoj príbeh vyrozprával Afrodite a tá povedala, že Psyché potrestá. Psyché hľadala Erosa po celom svete, ale nenašla ho. Porozprávala svoj osud svojim sestrám. Neskôr sa jej sestry vydali do paláca k Erosovi, lenže Zefyr ich neposlúchol, nazniesol ich dole k palácu a obe sa zabili. Zatiaľ Psyché blúdila po svete našli ju Afroditine služobníčky, vyniesli ju hore k oblakom do Afroditiného paláca a Afrodita jej dala štyri ťažké úlohy. Tri splnila, ale pri štvrtej musela ísť za Persefonou do podsvetia pre masť. Kamenná veža, z ktorej sa Psyché chcela zabiť, sa jej prihovorila a navigovala ju do podsvetia, aby sa nezabila, pretože potom by už nemohla byť s Erosom. Dostala sa do podsvetia a zobrala masť pre Erosa.

Spomenula si na slova veže, ktorá jej kázala neotvárať nádobku s masťou, ale otvorila

ju, pretože bola veľmi zvedavá. Na mieste zomrela, pretože v nádobke bol spánok smrti. Eros miloval Psyché, a preto ju oživil. Psyché prišla do Afroditiného paláca. Eros Afroditu prehováral, aby jej odpustila, ale až na Zeusové prihovorenie, ktoré ju obmäkčilo, Psyché nakoniec odpustila.

Veľká hostina bola na Olympe, kde sa Psyché stala nesmrteľnou.
Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka