Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Otec Goriot

Referát pochádza od: Win

Autor: Honoré de Balzac

Literárny útvar: román

Hlavný hrdina: otec Goriot, obchodník s cestovinami

Vedľajšie postavy:Delfína

                                 Anastázia

                                 Rastignac, vidiečan

Stručný obsah: Dej sa odohráva vo Francúzsku, v Paríži. Hovorí o obchodníkovi s cestovinami Goriotovi, ktorému zomrie manželka a ostanú mu dve dcéry. Vychováva ich s láskou, chce pre ne len to najlepšie. Aby im zabezpečil bezstarostnú budúcnosť, vydá ich za bohatých príslušníkov francúzskej smotánky, vážených občanov. Anastázia dostane za muža grófa, Delfíne sa ujde bankár. Lenže i keď už majú množstvo peňazí a miesto vo vyberanej spoločnosti, nie sú vôbec šťastné, sú skúšané osudom. To všetko sa časom obráti proti dobroprajnému otcovi Goriotovi. Jeho dcéry, vedomé si jeho veľkej otcovskej lásky, ju vypočítavo začnú zneužívať. Ťahajú z neho peniaze, až kým nevyjde na mizinu. Vôbec im na ňom nezáleží, dokonca ho prinútia predať vlastný dom. Netrápi ich, že len kvôli nim teraz býva v starom penzióne pani Vanquerovej. Čo je však najhoršie, láskou zaslepený otec im stále verí, dôveruje, dal by za ne aj ruku do ohňa.

V penzióne sa otec Goriot zoznámi s vidiečanom Rastignacom Eugenom a hneď sa s ním aj spriatelí. Ten sa vďaka svojej majetnej príbuznej dostane medzi francúzsku smotánku, kde stretáva Anastáziu i Delfínu. Najmä Delfíne sa Rastignac páči a stáva sa jeho milenkou.

Medzitým, kým si obe sestry užívajú, otec Goriot vážne ochorie. Vie, že smrť sa rýchlo blíži, a zatúži naposledy vidieť svoje dcéry. Im je však úplne ľahostajný osud toho, kto ich do vyššej spoločnosti priviedol, kto ich od malička vychovával, kto im s láskou dal posledný frank… a nechajú ho zomrieť osamote. Na pohreb mu príde len sluha a stále verný priateľ Rastignac. A dcéry ??? Bez najmenšej ľútosti si užívajú peňazí…

Zaujímavé výroky:

„A teraz uvidíme, kto z koho !“ - Výzva Eugena na konci románu.

Idea:

„Až na smrteľnej posteli zistíš, kto ti je skutočným priateľom.“

Môj názor: Kniha sa mi nepáčila, zdala sa mi byť zdĺhavá, bez iskry…

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka