Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Hronec

Hronec

Dedina Hronec ma silnú technickú tradíciu. Pred neďalekými zlievárňami je vystavený, tu vyrobený prvý liatinový most v strednej Európe z roku 1810. Liatinové stĺpy verejného osvetlenia ako aj architektúra robotníckych domov pripomínajú niekdajšiu slávu spracovania železa a kovov.

 

Z Hronca sa riadila aj doprava na celej sieti pôvodnej lesnej železnice, boli tu železničné dielne i mnoho prekládkových a manipulačných koľají. Do dnešných čias sa zachovali aj obidve smaltované tabule s nápisom Hronec. Modrá na budove stanice ŽSR a zelená na stanici lesnej železnice.

 

Pre turistov je tu dôležité východisko značených ciest a odbočuje tu aj cesta do dedinky Osrblie, známej svojim biatlonovým športovým areálom na svetovej úrovni. Na Troch vodách stojí zachovaná jedna z prvých vysokých pecí v Európe z roku 1795. Okolité potôčiky a pramienky upravila skupina slovenských výtvarníkov do podoby "prírodných umeleckých diel" - Sympózium studničky. V odbočke Selečka kedysi začínala trať do Osrblianskej doliny a ďalej na Tri vody a až pod Ľubietovský Vepor, ktorý je geografickým stredom Slovenska. V súčasnosti sa vážne uvažuje o obnovení 7 km úseku pre dopravu návštevníkov športového areálu v Osrblie. V blízkosti obce sa nachádza lyžiarske stredisko Chvatimech, ktoré patrí do katastrálneho územia obce  Hronec. Premávajú tu lyžiarske vleky a sedačková lanovka, pri vrcholovej stanici je turistická chata Bernardín.

 

Obec - Hronec

Kraj - Banská Bystrica

Okres - Brezno

Zaujímavosti - Prvý liatinový most v strednej Európe z roku 1810, Čiernohronská železnica, Kostol z 18. storočia

Ubytovanie - hotel BIATLON, Rekreačné zariadenie PONIKLEC

Lyžiarske vleky - Hronec - Hlobišov, Hronec - Poniklec, lyžiarske stredisko Chvatimech

 

Zdroj : rail.sk/arp/slovakia/zst/14343.html

            www.hronec.sk/index.html

 

Autor : TMMY

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka