Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


J. R. R. Tolkien: Celoživotné dielo
1892 - ?

Hlavná postava: Igor, Eva, Flórik, žltý Dodo, Maxi

J. R. R. Tolkien sa narodil v roku 1892 v juhoafrickom BLOEMFONTEINU. Detstvo však prežil v Anglicku, kde taktiež vyštudoval strednú aj vysokú školu. V roku 1919 získal v Oxforde diplom v odbore staroanglického jazyka a literatúry a o päť rokov neskôr sa stal v tom istom odbore profesorom.
Prvý úspech v oblasti literatúry mu prinieslo dielo z fiktívnej dávnej Stredozeme HOBIT. Tolkien sa pokladá za zakladateľa FANTASY literatúry. V dielo HOBIT je však iba prológom k omnoho rozsiahlejšiemu, dejovo a myšlienkovo k zložitejšiemu dielu - k trilógii Pána prsteňov. Autor sa vo svojom ucelenom diele nezameriava iba na opisy prírody, prírodnych javov a príbeh jednotlivých postáv, ale do podrobnosti je dielo dotiahnuté aj po stránke historickej. V diele Silmarillion autor dokonca popisuje vznik Stredozeme, vývin a dejiny jednotlivých mysliacich rás (Elfov, ľudí, trpaslíkov, škretov...).
Hlavnou postavou diela Hobit je Bilbo. Patrí medzi mierumilovných obyvateľov Kraja - hobitov. Jedného dňa navštívi Bilba jeho dávny priateľ Gandalf a presvedčí ho, aby sprevádzal trpaslíkov na ich ceste za pokladom, ktorý patril ich predkom, ale teraz ho vlastní drak. Cestou prežívajú rôzne dobrodružstáva a musia prejsť rôznymi nástrahami. V jednom dobrodružstve Bilbo úplnou náhodou nachádza zlatý prsteň, ktorému spočiatku nevenuje veľkú pozornosť, ale neskôr sa stáva predmetom, ktorý ženie príbeh dopredu. Je to totižto vládnuci prsteň, ktorý ukoval Morghot - temný pán, aby ovládol duše svojich služobníkov - Nazgúlov. To, že prsteň je neobyčajný, Bilbo zistí až vtedy, keď si ho náhodou nasadí na prst a stane sa neviditeľným. Iba s pomocou prsteňa sa podarí Bilbovi a trpaslíkom olúpiť draka o poklad. Tu končí dielo Hobit. Bilbo sa vracia späť do Kraja a zdá sa, že už prežije zbytok života v pokoji.
Prvá časť Pána prsteňov začína príchodom Gandalfa do Kraja. Gandalf zistil pôvod čudného prsteňa a prichádza Bilba varovať pred blížiacim sa nebezpečenstvom - Nazgúlmi, ktorí opäť povstali a vydali sa hľadať prsteň pre svôjho pána. Bilbo je už starý na to, aby sa opäť vydal na cestu. Preto daruje prsteň svojmu synovcovi Frodovi, aby ho on niesol do Roklinky. Tam sa sa má konať rada, ako prsteň ochrániť pred zneužitím Temným pánom.
Zbytok diela pojednáva o rozhodnutí rady - prsteň zničiť v ohňoch Odrudiny, kde bol ukovaný.
Dielo je presiaknute výnimočným rozprávačským štýlom, ktorý dokáže čitateľa zaujať. Je plné odvážnych a hrdinských činov, ale aj nebezpečenstva a zrady.
Dielo J. R. R. Tolkiena sa dá chápať z viacerých strán. Môžeme ho považovať za úchvatné rozprávenie, alebo za prepracovaný historický román. Môžeme ho považovať za rozprávku, ale aj za dielo, ktoré má metaforicky zachytávať náš svet.
J. R. R. Tolkien nestihol za svojho života uverejniť všetko čo napísal a po jeho smrti, jeho syn Christopher vydal ešte ďalšie pokračovanie rozprávania o Stredozemi (Nedokončené príbehy, Dejiny Stredozeme).
Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka