Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


J

J. Jesenský : Demokrati

 

 

Prvý diel románu sa odohráva v Starom Meste. Hlavný hrdina je právnik Janko Landík – nositeľ autobiografických znakov Janka Jesenského. Landík mal priateľa mäsiara Tolkoša, s ktorým sa rozhodol založiť spolok demokratov Rovnosť.

 

Tolkošovi sa páči kuchárka Hana. Hana slúži u bankového riaditeľa Rozvajdu. Nemôže si ju vziať za ženu, lebo mu to nedovoľuje hodnosť mešťana.

Landík potajomky stýkal s Aničkou. Najprv sa iba stavil, ale potom sa naozaj zamiloval.

 

To vyvolá rozpad spolku Rovnosť. Tolkoš žiarli, a tak napíše anonymný list Landíkovej rodine o nemravnom živote Landíka. Landíka teda pošlú k príbuzným do Bratislavy, kde má prísť na iné myšlienky. Tu sa stretáva s dcérou bratislavského advokáta Želkou Petrovičovou a so statkárom Dubcom. Landík bol znechutený flirtom so Želkou, a tak odchádza na svoje pôvodné pôsobisko do Starého Mesta.

 

Landíkov prípad o nemravnom živote hnal jeho predstavený na najvyššie miesta. O Landíka sa začne zaujímať prezident Krajinského úradu v Bratislave.

V tejto časti diela nastáva paradoxná situácia: Landíka za trest prekladajú, ale na významnejšie miesto, na Krajinský úrad v Bratislave.

Kuchárku Hanku tiež potrestajú – vyhodia ju zo služby.  

Landík sa presúva zase do Bratislavy.

 

Druhá časť sa odohráva v Bratislave. Veľkú rolu tu zohráva morálka vysokej birokracie. Jej predstaviteľom je advokát Petrovič. Petrovič mal dcéru Želku, ktorá sa zahľadela do Janka.

Petrovič si chcel jej výdajom upevniť vlastné postavenie, preto hľadal bohatého zaťa. Landík sa v Bratislave zoznámil s mnohými vplyvnými osobnosťami. A keďže sa blížili voľby, zapojil sa do predvolebnej aktivity. Agitoval (bojoval) za Pteroviča a priučil sa vysokej politiky.

 

Landík sa kvôli agitáciám vracia späť do Starého Mesta. Hana naňho nezabudla. Landík stráca všetky volebné nádeje a vracia sa k Hane, tentoraz ako bohatá dedička.

Želka sa zosobášila s Dubcom – starým a zhýralým statkárom a otcom Hanky.

 

Landík a Hanka sú spokojný manželia.

Dr. Petrovič už nechcel uspieť vo svojich prehnaných politických ambíciách.

Želka sa zosobáši s Dubcom a stane sa Hankinou macochou a Landíkovou svokrou.    

 

Jesenský veľmi pravdivo zobrazil predvolebnú kampaň politických strán.

Názov románu je ironický – mal by sa teda volať Nedemokrati.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka