Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Untitled

Janko Jesenský : Malomestské rozprávky

 

Doktor

 

V meste sa usadil nový hodinár. Volal sa Sásik János a hovoril len po maďarsky. Urobil si i výklad, aby prilákal ľudí. Raz sa konal bál v meste. Chcel ísť naň aj on, ale s titulom hodinár by sa po ňom ani jedna slečinka nepozrela. Preto si vymyslel, že bude doktorom. Vydám sa za doktora a zabavím sa dobre... Veď pohyby moje sú ozaj panské. Skúsil si panské právanie a vybral sa na bál. Začal i tancovať, ale vôbec mu to nešlo až prišlo na čardáš, iba to vedel. Mládencom sa to prestalo páčiť, lebo zistili, že je iba hodinár, a ušili na neho búdu. Ako tak tancoval s Vierkou odstrihli mu z fraku obidve krídla. Všetci ale úplne všetci sa na ňom začali smiať. On chudák zahanbený vybehol do foyera. Ľudia za ním i ta bežali a smiali sa. On schmatol frak pod pazuchu a bežal domov. Na zábavu sa už nevrátil. Potom mu poslali za frak 100 korún, ale on si povedal, že to vrazí radšej do obchodu.

 

Moja pani domáca

 

V dedine sa koná majáles. Uradník unavený z práce sa vyberie na

majáles tiež. Zdá sa mu, že je najkrajším na celom majálese. Vykrúca

dcéry pánov. Ony sú veľmi rady, že s nimi tancujú. Každej niečo

vychváli a myslí si, že je v nebi. Unavený od tanca ide si sadnúť na lavičku. Po dlhom čase si uvedomí, že sedí vedľa svojej pani domácej a jej dcéry. Na druhý deň po bále mu slúžka donesie menej cukríkov do kávy a iba jeden rožok. Potom mu zmitne aj vankúš a postupne mu pani domáca strpčuje život. Nakoniec musí podlatiť slúžku Zuzku, aby mu povedala čo sa deje. Pani sa hnevajú, že mu dcéru nevykrútili na 

majálese. Roztrpčený napísal na druhý deň na bránku. Elegantnú izbu 

dostať do prenájmu pre mladého človeka, ktorý pri každej príležitosti 

vykrúti domácu slečnu.

 

Výborník

 

Pán majster Dionýzius Ježo nebol len jednoduchým čižmárom, ale aj členom slávneho obecného výboru. Bol to vážený a hrdý občan. Všetci jeho slovo zastávali a uznávali. Len pred svojou ženou bol úplne iný. Doma pracoval až sa z neho parilo. Musel robiť, čo mu žena prikázala. Raz išiel na zasadnutie výboru. Nie práve šťastne povedal kostolníkovej žene, že ide búrlivé zasadnutie. A že sa tam budú biť, strieľať a t ď. Ona si to zle vysvetlila a bežala za Ježovou ženou. Práve keď sa začali baviť o elektrickom osvetlení, ktoré predniesol inžinier Hluchý, vtrhla do siene jeho žena a začala ho hnať domov so slovami Hybaj! Hybaj! ty trubiroh!... Veď ti ja dám .. Počkaj! Ty ozembuch. Máš štyri deti doma a ty chumaj, ideš sem do búrlivého zasadnutia. Ja ti dám búrlivého zasadnutia! Marš! Páni neskôr pochopili o čo ide a až im slzy tiekli od smiechu. Takto sa navonok ukázalo, aký Ježo v skutočnosti je.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovenčine

 

Mňa z tisíc ciest len jedna cesta láka,

čo vedie domov, v krajinu otrokov,

do diery krvavého vlkolaka,

kde s láskou čistou, láskou hlbokou

ma moja bile otrokyňa čaká,

jak bohatiera s pomstou divokou

a nie viac pokorného úbožiaka,

rozplakaného chabo od okov.

Tou cestou pôjdem, no neprídem prv,

kým hnev, nímž srdce vrie a horí líce,

čo zasadol, sťa mrak, do mladých bŕv,

nevlejem v holubičie státisíce,

by vycedili vraha čiernu krv

za hanobenie mojej krásavice.

 

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka