Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Tartuffe

Autor: Moliére
Literárny útvar: komédia
Vydavateľstvo: Ústredie slovenských ochotníckych divadiel
Rok vydania: 1947

Osoby: Pani Pernellová, Orgonova matka
       Orgon, Elmírin manžel
       Elmíra, Orgonova manželka
       Damis, Orgonov syn
       Marianna, Orgonova dcéra, zaľúbená do Valéra
       Valér, Mariannin milenec
       Cléant, Orgonov švagor
       Tartuffe, pokrytec
       Dorina, Mariannina spoločnica

Stručný obsah: Orgon zoberie z kostola chudobného Tartuffeho a umožní mu bývať v jeho dome. Správa sa k nemu ako k vlastnému otcovi, stará sa oňho, zaujíma ho oveľa viac ako ostatní. Ako to už býva, cez jeho pár dobrých vlastností nevidí množstvo zlých. Toto všetko veľmi hnevá Orgonovu rodinu. Snažia sa mu vrátiť zdravú myseľ a ukázať mu Tartuffeho pravú tvár, ale on si povedať nedá. Kvôli Tartuffemu je v dome množstvo hádok, ale márne. Najväčší zlom ale nastane, keď sa rozhodne zosobášiť toho pokrytca so svojou jedinou dcérou Mariannou. Všetci hútajú, ako svadbe zabrániť, keďže Marianna je zamilovaná do Valéra. Nikto nevie, čo robiť. Raz si ale Tartuffe v súkromnom rozhovore dovolí k Elmíre viac, než by mal. A tu skrsne v jej hlave nápad. Prikáže svojmu manželovi Orgonovi skryť sa pod stôl, kým ona pošle slúžku po Tartuffa. Samozrejme, nič netušiaci Tartuffe začne Elmíru zvádzať. Vyslovene posmešne sa vyjadruje na Orgonovu adresu. Ten nemôže veriť vlastným ušiam a vylezie spod stola. Vrhne sa na Tartuffa a prikáže mu odísť z domu. Je už ale neskoro, pretože mu v slabej chvíľke on sám dal dôležité listiny týkajúce sa domu. To Tartuffe využije a po nejakom čase príde späť aj s kráľovským komisárom. Chce totiž Orgonovu rodinu vyhodiť z domu. Stane sa ale niečo, s čím nikto nepočítal: Kráľovský komisár zatkne Tartuffa. Nik nevie, čo sa vlastne stalo, až im to nakoniec komisár vysvetlí: Keď bol Tartuffe u kráľa a rozprával mu svoj vymyslený príbeh, múdry kráľ rozpoznal, že Tartuffe je podvodník a pokrytec. Nedal mu to ale hneď najavo a predsa len s ním poslal komisára, aby Orgonovi vysvetlil, že sa o svoj dom vďaka spravodlivému kráľovi báť nemusí.

Príbeh sa teda nakoniec skončí šťastne: Orgonovi ostane strecha nad hlavou a Marianna sa vydá za svojho milenca Valéra.

Zlomový bod v Orgonovom zmýšľaní o Tartuffem:

            4. dejstvo, 5. scéna; Tartuffe vraví Elmíre o Orgonovi:
            „Čo toho človeka do tejto veci pliesť ?
            Veď toho môžeme, ak chceme, za nos viesť.
            Aj naše stretnutie by lahodilo mu
            a skôr by veril mne, než zraku vlastnému.“

Môj názor na Orgona: Podľa mňa je Orgon až priveľmi dôverčivý, no na druhej strane je veľmi panovačný a autoritatívny a všetkým chce dokázať, že ešte stále patrí dom jemu a má výhradné právo rozhodovať o všetkom a mať posledné slovo.

Môj názor: Tartuffe je určite jedna z najlepších komédií, ktorú som kedy čítal, no u mňa predsa len ešte vedie klasická „shakespearovka“ Veselé panie windsorské.

Súbor poslal: Róbert Žittňan

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka