Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Andrej Sládkovič

Johann Wolfgang Goethe

UTRPENIE MLADÉHO WERTHERA

Vyšlo vo vydavateľstve Tatran v Bratislave roku 1972.

Johann Wolfgang Goethe (1749-1832): Narodil sa 28. Augusta 1749 vo Frankfurte. Pochádzal z bohatej meštianskej rodiny. Vyštudoval právo v Lipsku, kde sa zoznámil s teoretikom hnutia Sturm und Drang (búrka a vzdor), Herderom. Ten ho získal pre svoje náhľady na literatúru a dejiny. Goethe patril medzi najvýznamnejších prívržencov tohoto hnutia, ktoré sa búrilo proti vtedajšej spoločnosti. Svoje buričské nálady a odpor proti feudalizmu zobrazil v óde Prometheus. Nešťastná láska k Charlotte Buffovej bola podnetom pre napísanie diela Utrpenie mladého Werhera. Sentimentálny príbeh písaný formou listov. Roku 1775 prichádza Goethe do Weimaru, kde sa stáva ministrom. Jeho reformám a kultúrúrnemu zveľaďovaniu sa však nedostáva dostatočného pochopenia. Venuje sa prírodovedným štúdiám a odchádza do Karlových Varov a Talianska, kde sa lieči z depresie. Vzdáva sa buričských protestov a sústredí sa na antiku. V tomto období napísal drámy: Ifigénia v Tauride, Torquato Tasso a Egmont. Jeho najvýznamnejším dielom je veršovaná dráma Faust.  Po návrate do Weimaru sa Goethe skontaktuje so Schillerom, s ktorým mnohostranne spolupracuje. Táto spolupráca ho mocne literárne inšpiruje. Goethe zomiera vyše osemdesiatdvaročný 22. Marca 1832 vo Weimare, kde ja aj pochovaný vedľa Schillera.

Hlavné postavy: Werther, Lotte, Albert

Obsah: Dielo opisuje príbeh mladého vzdelaného človeka, ktorý sa zaľúbi do krásneho dievčaťa, nevesty a neskôr aj manželky svojho priateľa. Nedokáže sa s tým vyrovnať a jeho práca stroskotáva na feudálnej spoločnosti. Hrdina končí osamelo je nepripravený na boj a končí život samovraždou.

Mladý Werther odišiel z domova od svojej rodiny, príbuzných a priateľov. Usadil sa v jednom malom mestečku, ktoré obklopuje nádherná príroda. Pomáha jednoduchým ľuďom, spríjemňuje čas deťom a venuje sa svojim knihám a úvahám. Ľudia si ho veľmi oblúbia. Werther je pozvaný na zábavu, kam má odviesť dievčence na koči. Zoznámi sa s krásnou Lotte a jej súrodencami, ktorí prišli o rodičov. Šialene sa do nej zaľúbi, ale zisťuje, že Lotte je už zasnúbená s Albertom, s ktorým sa Werther spriatelí. Každý deň navševuje svoju lásku. Obľúbia si ho aj deti, pre ktoré vymýšľa rozprávky. Hlboko ho raní svadba Alberta a Lotte, odchádza pracovať do mesta na veľvyslanectvo. Zoznámi sa s grófom. Obaja sa stanú dobrými priateľmi, čo sa však nepáči vyslancovi. Wertherovi sa nepáči meštiansky život a mešťania, ktorý ho vyhostia z bálu, pretože je z tej „nižšej vrstvy“. Vyslanec opovrhuje grófom a všetky jeho chyby líči Wertherovi, ktorý sa grófa zastáva. Nakoniec to už nevydrží a požiada o prepustenie. Niekoľko dní ešte strávi u grófa a vydá sa späť na vidiek, aby mohol znova vidieť Lotte. Je veľmi rád v jej prítomnosti a stále ju navštevuje, čo sa nepáči Albertovi. Všetko zavŕši Lotte, ktorá Wertherovi vyčíta jeho časté návštevy. Werther vážne uvažuje o samovražde. Uvažuje s chladnou hlavou a zvažuje všetky možnosti. Nakoniec si pod zámienkov, že odchádza na cesty, požičia od Alberta pištoľ, napíše list na rozlúčku a zastrelí sa. Celá dedina smúti. Werhera pochovajú na krásne miesto, pod dvoma lipami...

Dielo vyjadruje: Protest proti vtedajšiemu spoločenskému zriadeniu.

Súbor poslal: Wepman

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka