Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Július Barč-Ivan

Július Barč-Ivan

(1909 – 1953)

Narodil sa v Krompachoch v rodine učiteľa, študoval na evanjelickej bohosloveckej fakulte, pôsobil ako kňaz, nekôr pôsobil v Matici slovenskej. Zaraďujeme ho do slovenskej medzivojnovej literatúry. Písal prózu a drámu.

 

MATKA

POSTAVY

Matka

Anna Pavlíčka je vdova. Jej muž bol zabitý pri banskom nešťastí. Má nadprirodzenú schopnosť - vidí, čo sa stane s jej najbližšími a nesie ju ako kríž od boha. V deň, keď jej muž zahynul, mala vidinu a snažila sa ho prehovoriť, aby zostal doma, ale on ju neposlúchol. Má dvoch synov Paľa a Jana. Oboch má rada a nechce prísť ani o jedného z nich. V jednej zo svojich vidín vidí, ako Jano zabije Paľa. Nechce sa zmieriť s osudom. Chce zabrániť Janovi, aby sa z neho stal bratovrah a tým by prišla o oboch synov, pretože Paľo by bol mŕtvy a Jana by nenávidela ako toho, kto jej zabil syna. Zároveň si vyčíta, že svojho muža v osudný deň nezdržala doma násilím a nechce aby sa niečo podobného zopakovalo. Dedina jej nerozumie, myslí si o nej, že je bláznivá a že nemá oboch svojich synov rovnako rada. Ona je však silná osobnosť a dokáže sa povzniesť nad verejnú mienku.

Jano

Jano je mocný, tvrdý chlap. Potešil sa bratovmu odchodu do Ameriky, lebo za to, že Paľovi dal peniaze na cestu, získal Paľovu časť majetku. Páčilo sa mu bratovo dievča a počas Paľovho pobytu v Amerike začal za ňou chodiť. Myslí si, že matka má rada len Paľa, posmieva sa mu, ironizuje, vyčíta mu, že v Amerike nepochodil a vrátil sa bez bohatstva. Takmer rok sa snaží kvôli matke žiť s bratom bok po boku, ale bratskej lásky medzi nimi niet. Nemá kamarátov a navádza susedovie Martina na alkohol aj keď vie, že nie je zvyknutý piť. Martinova matka chlapca chráni pred alkoholom, aby neskončil ako otec – pijan. Nevie bratovi odpustiť, že Katka na neho nevie zabudnúť. Je násilnícky, vyhráža sa bratovi smrťou a niekoľkokrát v priebehu drámy mal v úmysle Paľa zabiť. Matka v jeho tvrdej povahe vidí manželovú tvrdú povahu. Vlastnou smrťou mu matka zabráni stať sa úmyselným vrahom. Matkinu smrť nesie ťažko. Nechce sa skrývať pred zodpovednosťou, a preto povie susede, aby oznámila, že zabil svoju matku. Na koniec hľadá niekoho, kto by mu pomohol očistiť jeho svedomie.

Paľo

 Je mierny, poslušný, matkou od malička vedený k ústupčivosti. Trápi sa, ale chce postupovať tak, ako si to želá matka. Vedela, že Jano je silnejší a v súboji  by Paľo prehral. Nepochopí hneď, že matka ho chráni pred Janom a myslí si, že ho už nemá rada. Neskôro však pochopí, že ho radšej vyhnala z domu, aby ho chránila pred Janom. V Amerike nemal šťastie, nedarilo sa mu nájsť dobrú prácu. Pri prepúšťaní v bani prepustili aj jeho. Domov sa vrátil aj preto, lebo Jano začal chodievať k Tomkovcom za Katkou. Nikdy ju neprestal mať rád, aj keď jej po odchode do Ameriky vrátil slovo, lebo mu kamaráti napísali, že za ňou chodí Jano. Pochopil, že od matky dostal dedičstvo – lásku a miernosť.

Ďalšie postavy: Katka, suseda, Martin

MATKA je psychologická dráma matky, ktorá chce zabrániť, aby jeden syn zabil druhého. Matka Pavlíčka je tragickou, ale aj šťastnou matkou. Jej synovia sa nezabijú navzájom, zabijú „len“ ju… Svoje deti chráni pred krvavým vyriešením konfliktu vlastnou smrťou. Miluje jedného syna natoľko, že nechce, aby zomrel, a druhého natoľko, že nechce, aby sa stal úmyselným vrahom. Prečo dopustí, aby sa stal matkovrahom, zostáva aj pre syna Jana nezodpovedané.

Matka je dráma dvoch bratov čiastočne podfarbená aj sociálne (vysťahovalectvo, ťažké pracovné podmienky v bani), ale je to hlavne psychologická dráma o žiarlivosti (bratia milujú to isté dievča) a o materinskej láske.

Druhé dejstvo

Katka prichádza pozrieť tetku Pavlíčku, mrzí ju, že Paľo často sedí v krčme a prepíja zárobok. Chlapi vravia, že v Amerike nepil. Katka si myslí, že pije pre ňu.

Matka: On tvoju pomoc nepotrebuje. Tvoje miesto je pri Janovi. O toho sa staraj!

Kata: Nerozkážu mi, tetka! Jana by nebola k sebe pripustila, keby Paľo nebol odišiel. Ešte dnes mu poviem, že nadarmo k nám chodí.

Matka: Tak? A nehanbíš sa? Raz toho ľúbiš, raz iného? Ako ktorý príde?

Kata: Neprestala som Paľa ľúbiť ani potom, keď mi vrádil slovo. Ani myslieť neviem na iného.

Kata prosí Pavlíčku o pomoc, chce, aby Paľo prišiel k nim na gazdovstvo a celú čiastku nechal Janovi. Matka nechce popustiť a Katke sa zdá, že nemá rada svojho syna.

Matka: Teraz už nikomu neuveríš, že ja svojho syna milujem. Oj, milujem, ale je to iná láska. Milovala by som ho, aj keby bol biedny, otrhaný, keby ho každý odkopol, keby bol vredovitý ako Lazar a ľuďom hnusilo sa vidieť ho. Ty ho miluješ preto, lebo je mladý a pekný. Ale keby dnes zomrel, o rok by si sa vydala za iného.

Katka odíde, matka stále myslí na nôž medzi bielizňou, ide sa pozrieť, či tam je. Jano sa vracia. Matke je smutno, že sa Paľo ani po roku necíti doma dobre. Jano si hľadá košeľu medzi bielizňou, nájde nôž a vezme si ho.

Matka: berie misu zo stola, ale nedôjde k sporáku: (Oprie sa o posteľ. Trasie sa. Zatvorí oči.) Nie nechcem… Bože, nechcem… (Slabo.) Nechcem! (Na opačnej strane zjavia sa vo svetle do bitky sa hotujúci Jano a Paľo.)

Jano: Za to mi dušu dáš! (Prekole Paľa)

Matka nepovie ani susede, ani Janovi, čo videla. Prestáva poslušne prijímať svoj kríž a začne bojovať proti Božej vôli:

Prečo chcel, aby som vedela, čo príde. Aby sa zvíjala v zármutku, pomätená od bolesti, že neviem pomôcť, že je všetko márne, len tak to musí byť? Ale naveky sa nedá čušať pokorne a ponížene. Raz sa musí povedať aj jemu: Nemôže byť tak, ako to ty chceš!

Sama, sama musím ratovať syna…

Suseda: Anna, ty si predsa mala sen. A videla si niečo strašného.

Matka: Ničo strašného, Mara. Ale ja sa proti tomu postavím. Bože, Bože? Pomôžeš mi? Budeš pri mne?

Nakoniec neunesie, čo videla a povie to Paľovi, ktorý príde podnapitý z krčmy a vyhlasuje, že sa Jana nebojí.

Matka: Zabije ťa.

Paľo: Pre Katu?

Matka: Zabije ťa.

Paľo: Bláznovstvo.

Matka: Nie. Ja som ťa už dnes videla zabitého.

Paľo: Mamka…

Matka: A keď sa to stane, nebudem mať viac synov. Jeden bude mŕtvy a druhého budem nenávidieť, ako len matka môže nenávidieť toho, kto jej zabil syna.

Oznámi paľovi, že Katka večer povie Janovi, že ho nechce. Paľo musí odísť lebo ho inak Jano naozaj zabije. Paľo je nešťastný, že ho vlastná matka vyháňa z domu. V napätej chvíli vchádza do domu Katka. Volá ho, aby išiel robiť k nim do domu, pretože nemajú paholka. V predsieni začuli prichádzajúceho Jana, má nôaž v ruke. Katka na neho prezradí, čo narozprával jej rodičom, len aby zabudli na Paľa.

Matka pristúpi k Janovi a vyhlási, že je na jeho strane, žiada Paľa, aby opustil dom. Nadáva mu:

A čo by si tu aj hľadal? Ty žobrák! Otcovskú čiastku si predal a moju nikdy nedostaneš! Tak. A teraz všetko vieš. Môžeš ísť! Či čakáš na to, aby som ťa prekliala?

Jano: (Hrá sa s nožom. Obzerá ho): Parom sa v nich vyzná. Ale dobre spravili. Len keď mi teraz ujde…

Matka: Neujde ti. Ja to viem.


Stránka pochádza od Jura...

 

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka