Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


www.studentske.miesto.sk

#miesto_oblast_28#

K. ČAPEK

Krakatit

Dielo Krakatit patrí spolu s dielom R.U.R. k tej časti tvorby Čapka, ktorá bola ovplyvnená technickým vekom, jej námetom boli zmenené podmienky, rozvoj vedy, jej nové poznatky a možnosti. Nastupujúci technický vek, nové poznatky a prakticky neobmedzené možnosti vzbudzovali v Čapkovi obavy, aby sa tieto výdobytky doby nestali v nesprávnych rukách, v rukách šialencov, postrachom, či skazou ľudstva.
V jeho diele Krakatit sa týmto nebezpečenstvom pre ľudstvo stáva vynález inžiniera Prokopa-nová a strašná výbušnina Krakatit pomenovaná pre svoje strašnú výbušnú silu podľa sopky Krakatoa. Na základe vlastnej teórie vynájde Prokop výbušninu podobnú dnešným atómovým zbraniam. Zlomok Krakatitu pri dokončovaní vybuchne, Prokop utrpí otras, zranenie a neskôr aj stratí pamäť. V takomto stave Prokop blúdi po Prahe, kde stretne bývalého spolužiaka Tomša, ktorý ho vezme k sebe domov, kde mu Prokop vyzradí tajomstvo Krakatitu, jeho vzorec, ale nie výrobu. Prokop, s odkazom, hľadá Tomša u jeho otca, doktora, kde odpadne a dlho sa lieči. Po vyliečení sa dozvedá, že Tomeš tam už 2 roky nebol a v novinách nájde inzerát so správou, že ho hľadá akýsi pán Carson ohľadne Krakatitu. Odíde do Prahy, kde sa stretne s dvoma pánmi Carsonami, od ktorých sa dozvie, že Tomáš vo svete ponúka jeho vynález, po ktorom vypukne celosvetová zhánka, pretože ponúka takmer neobmedzené možnosti, ako ovládnuť svet. Prokop potrebuje od Tomša informáciu o istom dievčati a tak odchádza za ním do Balttinu, kde sa dostane dovnútra, ale keď sa dozvie, že Tomeš tam nie je a chce odísť, zistí, že nemôže odísť. Uväznia ho aby im vyrobil Krakatit. Najprv sa snaží utiecť, no keď sú jeho pokusy neúspešné nechá to tak a začne pracovať. Vyrobí princezne Hagen-Balttin z púdru výbušninu a následne sa do nej zaľúbi. Ich lásku narušujú aristokratické zvyky, ale aj oni sami. Nakoniec, aby Prokop zabránil svojmu odvozu vyrobí Krakatit, aby mal tak prostriedok k láske. Keď všetci vidia, že láska Prokopa a princeznej je pre nich neprekonateľná navrhnú Prokopovi určitú alternatívu, ktorá by umožnila svadbu s princeznou. Touto alternatívou je vydať Krakatit a v následnej vojne by Prokop získal vysoké postavenie, ktoré by mu umožnilo sobáš s princeznou. Prokop najprv neprijíma tento návrh, obviní princeznú, že jej láska mala byť prostriedkom na získanie Krakatitu, potom vedomí si svojej lásky je ochotný vydať Krakatit. No princezná, keď z Prokopových úst počula, čo by všetko vojna priniesla, sa rozhodla pomôcť Prokopovi utiecť. Spolu utečú pričom ťažko porania človeka a vonku si uvedomia, že pre ich lásku nie je miesto na zemi a rozchádzajú sa. Prokopa jeden z členov rodiny odvezie do Talianska, ku skupine fanatikov, ktorá chce prostredníctvom jeho vynálezu ovládnuť celý svet. Rozpúta sa bitka o Krakatit, Prokop odtiaľ odchádza ku vysielačke, ktorá spôsobovala výbuchy Krakatitu, ktorú jeho sprievodca zapne a keď vidí výbuch dozvie sa tý ľudia, ktorí sa pred chvíľou bili o Krakatit sú mŕtvi. Jeho spoločník zabil svojich priateľov. V noci od nich odchádza, aby varoval Tomša, že keď vyrobí Krakatit vybuchne. No nikto ho nepočúval a tak mu neostalo nič iné ako utiecť a pozerať sa ako vybuchla továreň.
Ako uteká na stretne sa so starčekom, ktorý mu rozpráva o jeho živote, čo urobil zle, a tiež mu povie, že chcel robiť veľké veci, čo nebolo správne, odteraz má robiť malé, prospešné veci pre ľudí.
Toto dielo Čapka varuje ľudí pred zneužitím vedy, jeho hrdina si v závere uvedomuje, že konal zle, a tiež si uvedomuje svoju povinnosť voči ľudom, uvedomuje si, že nesmie vydať svoj vynález do cudzích rúk, lebo prinesie utrpenie, nesmie obetovať ľudí svojmu šťastiu.
Z jazykových prostriedkov zaujme svojrázne vyjadrovanie, a tiež hĺbková psychólogia postáv, o ktorej sa môžme presvedčiť
na opise snov Prokopa.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka