Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


J

Ladislav Nádaši Jége

Adam Šangala

hlavná myšlienka: Samopašnosť vyššej triedy a jej „spravodlivosť“, ktorá vedie poddaný ľud do záhuby.

hlavné postavy: Adam , Konôpka, rodina Praskovských, rodina Rovnianskych, Betka Pohánková,...

vedľajšie postavy: Pavol Ondruliak, Imrich Markoč, Jonáš Mihvok, starý Pohánka, Zoša,...

dej: Dej sa odohráva na začiatku 17. storočia. Adam Šangala, pastier z Kozinskej na Orave, sa práve dozvedá od Pavla Ondruliaka, že jeho otca páni popravili za pytliactvo. Spolu s matku sa vydajú do mesta vyžiadať si otcovo telo, aby ho mohli pochovať. Po dlhších opletačkách im ho nakoniec vydajú. Keďže žijú vo veľkej chudobe, Adam sa rozhodne, že opustí dom a pôjde do sveta.

Vydá sa na cestu do Žiliny, počas ktorej vidí, ako nejaký pán bije sedliaka a jeho mladú dcéru. Chce im pomôcť, preto sa zaženie na pána, dokonca ho i valaškou udrie. Nato sedliak zaútočí na Adama, a tak sa pustí na útek. V Žiline sú práve trhy, všade je plno ľudí, keď zrazu bubeník vyhlási, že nejaký mladý muž z Kozinskej poranil grófa Imricha Markoča. Vojenský kapitán, ktorý verboval chlapcov pre grófa Pálfyho hneď Adama odhalí a sľúbi mu, že ak nastúpi za vojaka, neudá ho. Adam nemal na výber. Dostal za spoločníka Jonáša Mihvoka a mali sa vydať na cestu na zámok, kde mali oznámiť príchod ich vojska. Adamovi sa Mihvok vôbec nepáčil. Musel mu vyrozprávať, čo spravil grófovi Markočovi. Mihvok sa v dedine hneď vydal za richtárom a oznámil mu Adama. Ten však čosi tušil a utiekol na zámok sám. Cestou stretol krásnu Betku Pohánkovú, dcéru známeho kušnierika Pohánku. Utiekol im kôň a Adam im ho chytil. Odvtedy nemohol na Betku zabudnúť.

Na zámku ho priviedli k pánom – starému Petrovi Praskovskému a jeho manželke Barbore, ktoré boli protestanti a ich synovi Ondrejovi s manželkou grófkou Brigitou, ktorí boli zasa katolíci. Bol tam aj protestantský kňaz Samuel Konôpka, ktorý sa Adamovi veľmi nepozdával.

Adam musel vyrozprávať, ako zbil grófa Markoča a stará pani ho preradila za husára. zoznámil sa s ľuďmi na zámku, páčila sa mu tam slúžka Zoša. Raz jej pomáhal s prádlom, vzal si na plecia kôš a preniesol ho. Práve vtedy grófka Brigita pozerala z okna a keď Adama videla, myslela si, že je to mátoha. Od strachu omdlela a neskôr potratila. Keď sa celá situácia vysvetlila, Adama zavreli do väznice a vinili ho zo smrti potomka Praskovských.

Konôpka sa rozhodol, že opustí zámok a vezme so sebou aj Adama. Vypracoval si podrobný plán a raz v noci ho úspešne uskutočnil. Adamovi bolo ľúto, že sa mu voľakedy Konôpka nepozdával, teraz ho mal rád ako vlastného brata. Ako tak blúdili a utekali, raz ráno videli, ako zbojníci bijú nejakého pána. Hneď v ňom spoznali Ondreja Praskovského. Aj napriek tomu, že zbojníkov bolo šesť, sami dvaja si poradili s ich prevahou. Vzali ho do najbližšieho kaštieľa do Rovnian, kde ich ochotne prijal pán Rovnianský s manželkou Klárou. Radi sa postarali o pána Praskovského. Poslali na zámok správu, že Ondrej žije.

Keď sa Ondrej prebral, vyrozprával svojim záchrancom, že spolu s družinou sa vydal hľadať ich, keď zistili, že utiekli zo zámku. Potom ich chytili zbojníci a väčšinu pozabíjali. Ondrej im bol veľmi vďačný.

Konôpka sa zaľúbil do Kláry, aj jej sa Konôpka páčil. Svoju lásku ale nemohli naplniť, lebo pani Klára nechcela porušiť sľub, ktorý dala pri svadbe svojmu manželovi.

O niekoľko dní prišla do Rovnian Grófka, ktorá dala Adamovi a Konôpkovi odmenu, za to, že zachránili jej manžela. Ona sa však o svojho manžela nezaujímala, trávila čas s pánom Rovnianskym. To sa nepáčilo Konôpkovi, preto oznámil grófke, že stav jej manžela už dovoľuje cestu na zámok. Brigita o tom nechcela ani počuť, preto zašiel Konôpka za Rovnianskym. Ten v záchvate hnevu vyhnal hostí. Keď vyšlo najavo, že tak urobil na žiadosť Konôpku, grófka prikázala svojim ľuďom, aby ho chytili. Adam s Konôpkom museli opäť utekať. Rozhodli sa, že pôjdu do Trnavy, kde žila aj Betka.

Konôpka vyučil Adama za pisára a zaviedol ho ku Pohánkovcom. Nechceli ho prijať, ale po dlhom prehováraní Adam dostal miesto. Obchody viedol veľmi dobre, aj s Betkou sa mali radi, začali sa pripravovať na svadbu, Adam sa stal váženým občanom.

Do Trnavy prišiel arcibiskup, aby prijal starého Praskovského späť do katolíckej cirkvi. Praskovský zato dostal šesťdesiattisíc zlatých, ale musel z Tranavy vyhnať luteránskeho kňaza, u ktorého teraz býval Konôpka. Vojaci pritom zavreli Konôpku, chceli ho vziať na zámok a ta ho mučiť. Dozvedel sa to Adam, pripravil oslobodenie a útek Konôpku. Splatil mu tak dlh z minulosti.

Po piatich rokoch, keď už Adam bol ženatý s Betkou, sa Betka rozhodla zdôveriť kamarátke, že to Adam pripravil oslobodenie Konôpku. Za niekoľko dní sa to dozvedela celá Trnava, aj arcibiskup. Celá vec šla pred súd a Adama odsúdili na smrť odťatím hlavy. Betka bola prosiť u kardinála, aby žiadal milosť od cisára, ale kardinál to odmietol, a tak Adama Šangalu sťali na trnavskom námestí za účasti meštianstva.

zaujímavá myšlienka: „Choď s bohom a povedz svojim pánom bratom na Orave, aby sa viac starali o blaho krajiny ako o svoje drahé kožtičky a bruchá...“

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka