Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Lev Nikolajevič Tolstoj - Kozáci

Hl. postavy:
Dmitrij Andrejovič Olenin, Lukaška, Mariana

Zákl. charakteristika diela:
Kozáci sa odohrávajú v 19. stor. na Kaukaze. Hlavnou myšlienkou je zatratenie príživníckej panskej spoločnosti, proti kt. je postavený pracovný ľud. Život Kozákov je tu postavený ako čosi zdravé proti pokryteckému životu vysokej spoločnosti. Tolstoj tu velebí silu prírody v človeku, silu prírody v človeku, silu života v prírode.

Charakteristika postáv:
Olenin: 24 ročná sirota z bohatej rodiny. Ešte nidky v živote nepracoval a ešte nikdy nemiloval. Odchádza na Kaukaz, pretože chce začať nový život. Obľúbi si kozákov, ale ani jeho nie, no tá mu jeho city neopätuje. Sklamaný radšej "uteká" i z tohto života.
Mariana: mala pružnú, mladú chôdzu, plachý pohľad očí, driečnu postavu, hanblivá, má rada Lukašku, možno i Olenina, ale bolo jej úplne jedno, že sa pre ňu trápi. Ku koncu sa sympatie k nej strácajú.
Lukaška: mladý, mocný, urastený kozák. Keď zastrelí Abreka spyšnie, myslí si, že je neporaziteľný a nakoniec na to doplatí.

Dej:
Začína sa v Moskve. Olenin sa lúči so svojimi priateľmi a odchádza ako junker na Kaukaz, kde chce začať nový život. Medzitým pri osade Novomlynská zastrelí Lukaška Abreka (Čečenca) a stane sa hrdinom. Na tretí deň po tejto udalosti prídu do osady dve roty vojakov, medzi nimi i Olenin. Ubytuje sa u matky krásnej Mariany. Tá ho hneď očarí. Zoznámi sa i so svákom Jeroškom, keď spolu popíjajú, Olenin sa ho opýta na Marianu. Ten mu hneď odpovie, že ona je pre Lukašku. Keď sa Olenin s Lukaškom stretne natoľko si ho obľúbi, že mu daruje koňa. Oleninovi sa Mariana páči, ale nechce si to pripustiť. Všetko sa zmení , keď sa jej raz dotkne a pobozká ju na Belechého večierku:
"Spadol múr, kt. ich oddeľoval."
Lukaška sa ale s Marianou zasnúbil. Olenin na ňu stále myslí a tak uvíta, keď vojsko podnikne výpad. No nemôže bez nej vydržať a tak sa po pár dňoch vracia. Raz večer ju požiadal o ruku. Ona odpovedala:
"Prečo by som nešla, ak ma otec dá." , ale celé je jej to smiešne. Olenin sa rozhodne, že na druhý deň pôjde a požiada Marininho otca o jej ruku. No keď sa zobudí, vidí Lukašku s ďalšími kozákmi, kt. idú chytať Abrekov. Pridá sa. Pri prestrelke Abrekovia ťažko zrania Lukašku. Mariana je nešťastná a nechce Olenina vidieť: "Choď preč, čo tu chceš! Nikdy tvoja nebudem." Olenin rýchlo požiada o preloženie, rozlúči sa so svákom Jarošom a odchádza.

Nepáčilo sa mi:
kniha bola zdĺhavá, bez iskry
Zaujímavé myšlienky:
"Kto je šťastný, ten je v práve."
Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka