Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Športové potreby a výrobky na voľný čas
Lyže a lyžiarske výrobky

Niektoré športy sú typické pre určité ročné obdobie. Medzi športy typické pre obdobie zimy patrí lyžovanie. K základným potrebám na lyžovanie patria lyže, lyžiarske viazanie, lyžiarske palice, vhodné lyžiarske oblečenie a lyžiarska obuv, tieto ovplyvňujú bezpečnosť lyžovania.

Lyže rozdeľujeme podľa druhov na detské, turistické a juniorské a špeciálne lyže ako zjazdové, slalomové, bežecké a skokanské. Lyže sa vyrábajú drevené, kovové, laminované alebo kombinované. Turistické lyže sú celodrevené alebo zlepené z niekoľkých drevených lamiel. Povrch majú lakovaný. Kvalitnejšie turistické lyže majú klznicu z plastov. Detské lyže môžu byť lepené z dýh s lakovanou sklznicou alebo z jedného kusa dreva. Juniorské lyže sú laminátové s hliníkovým kovaním a umelou sklznicou. Na pretekárske účely treba špeciálne druhy lyží. Zjazdové lyže musia tlmiť nárazy pri prekonávaní nerovnosti terénu, preto sú pružné, rýchle. Slalomové lyže sú pružné a točivé, aby umožňovali prudké zmeny smeru jazdy. Bežecké lyže sú ľahké, pružné, úzke a pevné. Skokanské lyže sú pevné a pružné. Všetky druhy týchto lyží sa vyrábajú materiálov zabezpečujúcich bezpečnosť pretekárov.

Okrem kvalitných lyží potrebujeme aj kvalitné lyžiarske viazanie. Lyžiarskym viazaním sa upevňuje noha na lyžu. Každý spôsob používania lyži si vyžaduje iný druh viazania. Pri zjazdoch sa používa najmä bezpečnostné viazanie. Toto viazanie sa pri náraze automatický uvolní a noha sa oddelí od lyže. Dnešné bezpečnostné viazania sú vybavené aj brzdou, ktorá lyžu po odopnutí viazania zastaví aby nespôsobila zranenia druhým lyžiarom.

Pohodlnosť a dobrý pocit z lyžovania nám zabezpečuje vhodná lyžiarska obuv a vhodný odev. Mali by sme používať vzdušné, pevné, pružné a nepremokavé, tepelne izolovaný odev. Špeciálne pretekárske kombinézy sú zo silonu alebo z balónového hodvábu, sú elastické a priliehajú na telo lyžiara aby pri veľkých rýchlostiach bol čo najmenší odpor vzduchu. Prstové i palcové rukavice sú nepremokavé, na najnamáhavejších miestach by mali byť kombinované s kožou a koženkou. Čiapky by mali zakrývať uši aj čelo. Obuv lyžiara musí zodpovedať zdravotným požiadavkám. Mala by byť pohodlná a musí poskytovať pevnú oporu nohe lyžiara. Má byť ľahká a nepremokavá. Poznáme lyžiarsku, bežeckú, skokanskú a zjazdovú obuv, ktorá nieje vhodná na bežnú turistiku. Vonkajšia časť topánky je z pevného plastu, vnútorná z mäkkého materiálu. Zapína sa kovovými sponami. Takáto obuv umožňuje lepšie vedenie lyže v oblúku.

Pri pohybe na lyžiach si pomáhame lyžiarskymi palicami. Musia byť pevné a ľahké, preto sú najčastejšie zo zliatin hliníka. Medzi ďalšie lyžiarske doplnky patria vosky, prilby atď.

Športové potreby a výrobky na voľný čas sú veľmi rozsiahlou skupinou tovaru.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka