Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Maďarské povstanie 1956 

V Maďarsku sa ešte stále v tomto období 11 rokov po vojne nachádzalo značné množstvo sovietskych vojsk. Napätá politická situácia v krajinách východného bloku sa začala uvoľňovať a začínalo sa objavovať volanie po novej politike. Prví vystúpili študenti s požiadavkami na demokratické reformy a stiahnutie sovietskych vojsk z Maďarska a rozhodli sa 23. októbra usporiadať pochod cez Budapešť. Úrady demonštráciu zakázali, polícia však nemala vybavenie na potlačenie demonštrácie (obušky, vodné delá) a keďže nikto nechcel prevziať zodpovednosť za použitie strelných zbraní, demonštrácia bola povolená. Demonštranti chceli svoje požiadavky prezentovať v rádiu, ale vedenie rozhlasu odmietlo. Bezpečnostná polícia v budove začala strieľať do davu, ale demonštranti sa zmocnili zbraní a začala ozbrojená revolúcia.

Vedenie Maďarska sa v panike rozhodlo vyhovieť niektorým požiadavkám a predsedom vlády sa stal Imre Nagy. Ešte v tú noc požiadalo Maďarsko o ozbrojenú pomoc Sovietsky zväz. Do Budapešti dorazili tanky, ale revolucionári po nich začali strieľať, pretože to bol práve dôvod ich revolúcie. Keďže tanky nemali podporu pechoty, museli sa stiahnuť.

Stalinisti vo vedení Maďarska boli porazení a Nagy sa postavil na stranu povstalcov. Vyhlásil okamžité prímerie. Vyhlásil, že povstanie nie je kontrarevolúciou a začal vyjednávať so Sovietskym zväzom o stiahnutí armády. 30. októbra vyhlásil Nagy obnovenie demokracie a vytvorenie koaličnej vlády, o dva dni neskôr vyhlásil neutralitu a oznámil, že Maďarsko opúšťa Varšavskú zmluvu. To sa považovalo za dôvod sovietskej invázie, ktorá sa uskutočnila 4. novembra a zvrhla Nagyovu vládu. Zastieracím manévrom mobilizácie sovietskej armády bol plánovaný odsun jednotiek z Maďarska. 3.novembra sa začali rozhovory o odsune, počas ktorých boli maďarskí predstavitelia zatknutí. Nasledujúce ráno sa začal sovietsky útok. Červená armáda použila 2000 tankov a 60000 vojakov. Strieľali na každého kto vyšiel z budovy počas dvoch týždňov.

Nagy a jeho spojenci sa chceli ukryť na juhoslovanskom veľvyslanectve, kde ich sovieti obkľúčili, zajali a odviedli do Moskvy. Povstalecké vojská boli 10 dní na úteku a väčšine sa podarilo utiecť do Rakúska.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka