Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Martin Kukučín #miesto_oblast_28#

Martin Kukučín

 

/prvá vlna slov. real. rozvoja sa od 80 rokoch 19. stor. do 20. rokoch 20. stor./

 

-          narodil sa v Jasenovej

-          štúdiá učiteľstva ukončilo v Kláštore pod Znievom

-          ako učiteľ dlho nepôsobil, učil v období silného maď. útlaku, zanechal učenie. Nechcel odnárodňovať slov. deti. Pokračoval v štúdiu na lek. fakúlte v Prahe. (spolok Detvan). Potom odišiel na Ostrov Brač /v Dalmácii/ s manželkou Perícou Didoričovou. Potom odchádza do južnej Ameriky, kde žije medzi srbo-chorvátskym obyvateľstvom /vysťahovalci/ a napokon odchádza do Argentíny. V roku 1922-23 sa vrátil na Slovensko. Zemu MARTIN. Sklamaný pomermi v ČSR odchádza.

-          /Hranica života, ale nie lásky./ V Argentíne zomeira, ale pochovaný je v Martine.

 

Tvorba:

-          poviedková tvorbva z dedin. prostredia z čias učiteľovania

-          pražské obdobie

-          prózy z Ostrova Brač (román Dom v stráni)

-          prózy z Južnej Ameriky (Mať volá)

 

/Poviedková tvorba na hradskej ceste/

1.       jeho poviedkou je poviedka Na hradskej ceste - hrdinom je cestár, ktorý vykladá kameňmi cestu. Život je sociálnym trápením - chudoba slov. obyvateľstva, pracovitosť.

/Rysavá Jalovica/

Najznámejšou poviedkou je Rysavá Jalovica - príbeh 2 rozvadených susedov A. Krta a sudseda Trnku. (Naznačil, že slovenský ľud je pracovitý) Poukázal na dobré mravné základy a pracovitosť dedinčana. Na začiatku poukázal na dobré vlastnosti ľudu. A. Krt bol vynikajúci kapčiar. Každý rok chodil na jarmok do Mrhanovej predávať kapce so svojou ženou Evou - prísna, čistotná. Príbeh sa začína tým, že Eva sa na jarmok nechystá. Adam sa teší. Keď Adam prišiel na trh mal známych, kde pod ich podstienkou predával kapce. Kapce predal a mal kúpiť jalovicu. Adam od Trnku kúpil Jalovicu. Kúpa sa šla zapiť, pomerili sa jalovicu nechali stáť pred krčmou, Trnková odviazala jalovicu a zobrala ju domov. Neskoro ráno sa susedia znovu pohádajú a idú domov. Cesta domov je prekvapivá, autor vytvára situačnú komiku. Adam má prejsť lávkou a zdá sa mu že  sa trasie, Cintorín - mátoha. Príde do dediny a nemôže nájsť svoj dom. Adam vykladá Eve čo zažil. Musí ta trest spať na lavici. Vyženie ho. Adam odíde na pílu - nastup kapitalizmu. Pracuje kým všetky peniaze nezarobí. Eve je ľúto, že ho vyhnala. Zarobí peniaze a vráti sa domov. Eva je šťastná. (pálenka) KONIEC - Autor sa prihovorí k čitateľomvi "Teda i ty milí čitateľu konaj tak ako náš Adam po mrhanovskom jarmoku".

2.       Poviedka Neprebúdený

-          2 odlišné časti kompozičné Hrdina - O. Machuľa (psych. post.)

-          sirota, žije u svojej tetky, živí sa tým, že celej dedine pasie husy. Dedinčania mu nosia obed. Príde rad na dom richtára Bežanovie. Obed mu prinesie Zuzka. Ondráš práve vtedy má sen. Zuzka Ondráša prebudí, myslí si že Zuzka je tá krástna princezná Zuzka si s ním posranduje, ale Ondráš to zoberie vážne. Príde deň, kedy má Zuzka svadbu, berie si J. Dúbranovie. Tetka Ondráša zamkne do komory. Je presvedčený, že Zuzka si ho zoberie. Ondráš sa z komory dostane a odišiel na svadbu. Keď to Ondráš videl odišiel na dvor, v tom vypukol požiar. /Pokojný spád, koniec 1. časti >>> 2j. časť/ Podozrievali Ondráša Priviazali ho o plot. Potom prišla k nemu Zuzka, odviaže ho a Ondraš zachraňuje husy. Vrhne sa do plameňov. V tom spadne trám zo stropu a Ondráš zahynie.

-          trest Boží
Kukučín všetky svoje poviedky končí harmonický, okrem tejto.

-          myslel si, že pre Ondraša je lepšie, keď zomrie.

 

Keď báčik z chochoľova umrie

 

Hrdina je Adeš Domanický z Domaníc- zeman na hmotnom a morálnom úpadku. Prepil celé gazdovstvo jeho zemianska kúria upadá. Drží si sluhov, ale žena ho opustila. Na jarmoku prijal zálohu od Ondreja Trávu za , ktoré mu sľúbil ale v skužočnosti ho nemal. O. Tráva príde pre obilie o nejaký deň neskôr. Prenocuje v 1. dome. Tam mu vysvetlia v akej sitácii sa nachádza. Na 2. deň ide Ondrej k Adušovi, chce vidieť obilie, a Aduš nie a nie ho odviesť do sýpky. Adušov sluha stihol Ondrejovy povedať, v akej situácii Aduš je a nahovorí ho aby za zálohu žiadal drevo z 3 jaseňov, ktoré stáli v záhrade. Privolí.

Tu sa ukáže že Aduš nie je taký skažený ako si čiateľ myslel. Jasene sú namiesto pomníkov. Pri najbližšej príležitosti mu peniaze vráti. Aduš má strýka farára Bačik z chocholova. Vždy sa vyhovára, že keď Báčik umrie, zdedí majetok. Autor vykreslil úpadok zemianstva a narozdiel od Hviezdoslava Kukučín hovorí o zemianstve aby pokrašovalo ako obyčajný človek. Nedá Adušovi čancu ako zemanovi.

 

Dies Ire

Hrdina - Richtár Zima a  podrichtár Sýkora. Idea diela - aj na slov. dedine preniká kapitalizmus - Skýkorovo držgrošstvo svedectvo.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka