Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Opis športovej hry – basketbal

            História basketbalu nie je dlhá. Vznikol v roku 1891 v Springfielde v Amerike. Jeho pôvodcom je James Naismith. Ten dostal úlohu vymyslieť loptovú hru, ktorú by študenti mohli cez zimu hrávať v telocvični. Pravidlá obsahovali trinásť paragrafov. Zaujímavé bolo, že lopty sa hádzali do košov od broskýň, až oveľa neskôr ich nahradili otvorené sieťové koše.

            Podľa dnešných pravidiel tvorí mužstvo 12 hráčov , na ihrisku sa pohybuje 5 hráčov. V priebehu zápasu sa môžu všetci vystriedať – podľa rozhodnutia trénera. Hracia plocha je 26m dlhá a 14m široká – povolené odchýlky sú 2 a 1m. Koše skladajú z kruhu s priemerom 45cm a zo sieťok dlhých 40cm. Kruhy sú umiestnené vo výške 305cm na odrazovej doske.

            Lopta je z kože, gumy alebo nylonu. Váži 600-650g, jej obvod činí 75-78cm.

            Hru usmerňuje 1. a 2. Rozhodca, ktorým asistujú časomerač, zapisovateľ a rozhodca kontrolujúci pravidlo 24 sekúnd. Prvý alebo druhý rozhodca prerušujú hru zapískaním.

            Stretnutie sa skladá zo 4 štvrtín po 12 čistého času.

            Hra sa zahajuje rozskokom v stredovom kruhu. Dvaja hráči sa postavia oproti sebe s jednou nohou blízko stredovej čiary. Ostatní hráči sú pri rozskoku mimo kruhu.

            Kôš sa dosiahne vtedy, keď lopta padne pri hre zhora do koša a zostane v ňom, alebo ním prepadne. Kôš z hry z poľa sa počíta za dva body, kôš z trestného hodu za jeden bod. Keď brániace družstvo dostane kôš, jeden z obrancov zoberie loptu a vhadzuje z hociktorého miesta za koncovou čiarou na vlastnej polovici.

            V basketbale sa smie s loptou driblovať a prihrávať. Za dribling sa považuje odrážanie lopty od zeme jednou rukou. Po dokončení driblingu nemôže hráč zahájiť ďalší dribling.

            Po prihrávke môže hráč urobiť najviac dva kroky a nemôže prihrať späť na vlastnú polovicu.

            Najlepší basketbal sa hrá v Amerike. Celý svet pozná hviezdy NBA ako Michael Jordan, Shaquille O`Neal, Vinc Carter. Na Slovensku dosahuje najlepšie výsledky ženský basketbal. V minulom roku sa hráčky SCP Ružomberok stali po 2. Krát majsterkami Európy

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka