Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Šablóna pre čitateľský denník

(22)


Peter Jilemnický

(1901 Kyšperk – 1949 Moskva)

 

diela: Devadesát devět koní bílých, Víťazný pád, Zuniaci krok, Pole neorané, Kus cukru, Kronika

 

 

Kompas v nás

(zbierka próz)

 

 

Obsah:

O tom ako sa platilo za ovce ľudskou krvou

 

Starý otec rozpráva príbeh, ktorý sa odohral ešte za jeho mladosti.

Začína sa tým, že za Totovým otcom prišiel sused Džedželov a žiadal od neho peniaze, ktoré im vraj požičal ešte jeho dedo a vyhrážal sa mu, že ak nezaplatí, na mohyle jeho predkov zabijú mačku, aby ich večne prenasledovala. Mak sa preľakne a napriek tomu, že vedel, že dlžoba je splatená, zaplatí ešte raz.

Po nejakom čase ešte išiel Matov brat Razden na koni po chodníku v horách. Napriek zákazu sa stretol s Džendželovym pastierom a ovcami, z ktorých niektoré od laku popadali do priepasti. Razden sa, aj keď horko-ťažko, obrátil a tým zachránil ostatné ovce. Onedlho sa však začali šíriť klebety, že sa nad smrťou oviec smial a urážal Džendželových predkov. Ten sa mu chcel pomstiť za m?tve ovce, a tak najprv zabil Mata a neskôr zastrelil Razdena počas búrky v horách a jeho kolibu zapálil. Dedina však neverila Džendželovmu tvrdeniu, že Razden zahynul v chalupe zapálenej bleskom. Mateho synovia chceli pomstiť smrť, on to však na smrteľnej posteli odmietol:

 

Nerob to! Nerob to, náš spor by nemal konca. Dosť je jedného nešťastia.

 

 

O dvoch bratoch, z ktorých prvý druhého vôbec nepoznal

 

Príbeh o rodine Haviarovcov.

V dome Haviarovcov bývajú mladomanželia (Vendel Haviar, Tereza), dcéra Bertinka, starý Haviar, brat Jozef so ženou Hanou, synom Jurkom a dcérou Elenkou.

Prídu dva listy: zaplatiť poistku; vracia sa brat Jozef, ktorému sa vo svete zle vodilo

Proti Jozefovmu návratu sa búri Vendelova žena Tereza. Keď Jozef prišiel, zabývali ho v maštali. Bertinka zomiera, keď k nej nechceli zavolať lekára. Zomrela a ušetrené peniaze minuli na kar. Vendel prichytí Jozefa, ako chcel zapáliť dom. Z obavy zvýši poistku na Sk 10.000,--. Jozef odchádza k priateľom.

 

 

O láske, ktorá bola ťažkým bremenom v časoch, keď sa spievala ľúbostná pieseň Sahaesa

 

Čermen, otec Kozbek, starý otec Gavarajev. Gavarajev sa pozerá len spiatky, nebaví ho žiť. V minulosti sa všetko meralo majetkom. Dnes sa ľudia berú z lásky.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka