Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Posledný pretek

            Bol to vynikajúci jazdec s nespočetným množstvom víťazstiev. Vždy, keď sa postavil na štartovú líniu, polovica súperov zneistela, lebo im bolo jasné, že môžu pomýšľať nanajvýš na druhé miesto. Mal modré oči a na jeho mladej tvári sa vždy zračil úsmev. Všetci ho volali Niki.

            Ten deň bol ako každý iný. Horúčava, tridsať stupňov v tieni, len slnko sa niekam skrylo, akoby tušilo predzvesť niečoho strašného… Niki celé doobedie strávil v boxoch. Spolu s tímom robili posledné úpravy na nastavení vozidla a skúšali nové pneumatiky. Bol očividne spokojný, veď všetko išlo tak, ako malo. Dal si posledný glg minerálky a nasadol do svojho strieborného monopostu. Zapol si bezpečnostné pásy, naposledy sa poradil s mechanikmi a zaradil sa na štart. Ako vždy, aj dnes stál po vynikajúcej jazde v tréningu v prvej rade. Nebol ani najmenej nervózny. „Dnes to opäť vyhrám,“ pomyslel si. Vedel, že v celom štartovom poli nie je nikto, čo by sa mu svojím jazdeckým umením čo i len priblížil. Pokojne sledoval svetelnú signalizáciu a akonáhle červené svetlá zhasli, pustil brzdu, pritlačil na plynový pedál a jeho formula vzápätí vyštartovala v ústrety novému víťazstvu. Sprvu všetko išlo podľa plánu. Po polovici pretekov bol na prvom mieste s výrazným náskokom pred ostatnými. Práve vbiehal do najdlhšej rovinky celého okruhu a chcel preradiť na vyšší rýchlostný stupeň, keď zistil, že niečo nie je v poriadku. Vozidlo sa mu vymykalo spod kontroly, nemohol ho udžať v ideálnej stope. Bol však profesionál, a tak sa nezľakol a pokračoval ďalej plnou rýchlosťou. Vtom mu ale vzbĺkol motor. Okamžite opustil dráhu a zabrzdil. Chcel si rozopnúť bezpečnostný pás a vzdialiť sa od monopostu, no oheň bol rýchlejší. Obkľúčil ho zo všetkých strán. Chránila ho pred ním iba kombinéza, ale hrozilo, že ani tá to dlho nevydrží. Vtedy si uvedomil, ako sa asi cíti grilované kurča. Bolo mu veľmi horúco. Metal sa a snažil sa dostať do bezpečia, no bolo to márne - stál v akomsi začarovanom kruhu, z ktorého nebolo úniku. Aj napriek rýchlemu zákroku záchranárov ho už našli v bezvedomí. Okamžite ho previezli do nemocnice, kde mu obnovili základné životné funkcie a podstúpil plastickú operáciu jeho napoly zhorenej tváre. Vďaka enormnému úsiliu chirurgov sa ho podarilo zachrániť, no do formule už nikdy nesadol.

            Aj dnes len veľmi nerád spomína na tých desať sekúnd, ktoré preňho trvali celú večnosť a poriadne zmenili jeho život. Pretrpel svoje peklo. Prežil to, čo by neprial ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi…

(Voľne podľa skutočnej udalosti.)

Súbor poslal: Róbert Žittňan

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka