Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


www.studentske.miesto.sk

#miesto_oblast_28#

R. ROLLAND

Peter a Lucia


Skôr novela ako román,je citovou reakciou autora na bombardovanie kostola Saint-Gervais pri veľkopiatočných modlidbách 29. marca 1918, pri ktorom zahynulo 165 ľudí.
Dej: Román sa odohráva v krátkom časovom období, čo zvýrazňuje sám autor, od stredy 30. januára do 29. marca 1918. Jeho hrdinami sú dvaja mladí ľudia - Peter a Lucia, ktorý sa spoznajú večer 30. januára vo vagóne podzemnej železnice. Stretávajú sa práve v deň, keď padnú prvé civilné obete vojny. Už pri prvom stretnutí sa do seba zaľúbia, spoznávajú, že sú si súdení. Niekoľko dní neskôr, keď sa opäť stretnú sa začína ich spoločný vzťah. Žijú svojím vlastným, zaľúbeným a egoistickým svetom, žijú vo vojnovom Paríži, ale vojna pre nich neexistuje. Žijú len sami sebou, nevšímajú si tragédiu a smrť okolo seba. Neveľmi sa zamýšľajú nad vojnou a nad tým čo prináša. Pre nich je akýmsi neželaným doplnkom ich života. A kedže nad nimi visí ako Damoklov meč hrozba Petrovho odchodu na front, snažia sa, čo najlepšie prežiť svoje krátke šťastie. Každý deň im ako zákruta odokrýva nové obrazy a perspektívy, ale každám dňom silnie aj volanie smrti, ktoré však prehlušuje ich ľúbostný vzťah.
Keď 29. marca vstúpili do kostola, aj keď neboli nábožne založený, ich šťastný život sa uzatvoril. V kostole na nich čakala smrť. Práve v okamihu, keď sa spojili pred bohom, pochoval ich pilier, ktorý zhodilo bombardovanie kostola.
Charakteristika:
Petra - mladý, dospievajúci človek, ktorý má plno otázok, na ktoré mu jeho rodičia do zakonzervovaným myslením nevedia odpovedať. Do jeho života vstupuje vojna i láska. Prežíva šťastnú ale tragickú lásku. Je vnímavý, láskavý a jemný. Svoje životné šťastie našiel v tom, že miloval aa bol milovaný.
Lucie - polosirota, jej otec zomrel zodratý prácou. Je maliarkou z nutnosti, jej život bol poznačený malomeštiackom hrdosťou jej starých rodičov. Je hrdá, srdečná, vnímavá. Koniec jej krátkeho života bol naplnený šťastím a láskou, avšak poznamenaný vojnou.

Rollandovo nesmrteľné dielo " Peter a Lucia " je akousi obmenou hry lásky, života a smrti. V diele sa prelínajú tieto témy s patetickou strohosťou a veľkým rozprávačským umením. Láska je pre Rollanda jednou zo zbraní, ktorými najlepšie možno bojovať proti nezmyselnej vojne a rovnako nezmyselnej smrti.
Dielo je autorovým protestom proti vojne, proti jej tragédii a hrôzam. Tragickosť doby je vyjadrená aj v okolnostiach stretnutí hlavných hrdinov. Pri ich prvom streetnutí, padá pri nich skrvavený človek. Smrť ich aj naďalej prenasleduje a ich tragický koniec je symbolom pre autorov bytostný odpor k vojne.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka