Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Rudolf Sloboda – „Stratený raj“

Rudolf Sloboda – „Stratený raj“

Téma: Boj človeka s metlou ľudstva: „alkoholom“

Hlavné postavy:Jano Biely – alkoholik, ktorý sa kvoli žene                   rozhodne začať nový život a sám sa prihlási                    na protialkoholické liečenie.

              Júlia – Janova snúbenica

                  

     Celý dej sa odohráva na protialkoholickej liečebni, neďaleko od Bratislavy. Hlavný hrdina Jano zastáva v zamestnaní funkciu vedúceho pracovníka. Má 49 rokov a nemá žiadnu rodinu a tak sa jeho  alkoholizmus mohol klasicky rozvinúť až do takého stavu, že vyhľadal lekára a ten ho odporúčal na deväťtýždňové liečenie.

Asi rok pred svojim odchodom sa Jano zamiloval do Júlie.

     Na oddelení sa mu z počiatku vôbec nepáčilo a tak chcel odísť domov, ale keď že pred nástupom na liečenie podpísal listinu, v ktorej sa zaručil že tu ostane deväť týždňov, nemohol sa vrátiť.

Po nejakom čase si jano nájde na oddelení nových priatelov a tak pobyt sa mu už zdá celkom znesiteľný. No nie so všetkými si Jano dobre rozumie a tak sa dostáva do konfliktu s predsedom, ktorého si pacienti z pomedzi seba zvolili, so Sabom. Saba nahnevalo, že Janovi sa nechcelo nijako prispieť do kultúrneho programu, ktorý sa organizoval každý piatok. Keď to potom povedal na skupinovej terapii, tak sa sačal medzi nimi konflikt. Ten skončil tak, že Jano dostal za úlohu zorganizovať celý nasledujúci kultúrny program. A tak sa „tábor“ v liečebni rozdelil na dve skupinky: Janovu a Sabovu. Janov kultúrny program zožal úspech a tak sa stal kultúrnym referentom. Počas liečenia bola Janovov oporou Júlia, ktorá ho chodila pozerať na oddelenie každú nedeľu. Bola od neho o desať rokov mladšia a veľmi chcela mať s Janom deti. Ku koncu svojho liečenia sa Jano stáva novým predsedom oddelenia. Čo je dôsledkom aj toho, že veľmi dobre vychádzal so svojimi lekármi, ktorí si ho vážili. Počas liečenia sa často zamýšla nad tým, či má nejaky zmysel prestať piť a prečo ľudia vôbec pijú...

     Dej sa končí úspešným návratom Jano k jeho milovanej Júlii.

powered by
psyxoza™
©2000

Súbor poslal: Psyxoza

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka