Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE

Odzbrojovanie východoslovenských divízii

31. Augusta, prv jako sa nerozhodné velenie oboch divízií zmohlo na primeraný čin spustili Nemci pripravenú akciu “Kartoffelernte” a s pomerne malými silami prekvapené a dezorganizované slovenské jednotky odzbrojili. Iba časť si zachovala zbrane a utiekla do hôr.

Boje na prístupoch na stredné slovensko

Čoskora však nemecké jednotky narazili na tvrdý odpor. V strienčanskom priesmyku  vojaci a partizáni päť dní odrážali útoky oddielov nemeckej divízie Tatra. Po ústupebránili Turiec až do 21. Septembra, kedy hrozilo preniknutie Nemcov do Turca z juhu, z Horného Ponitria. Aj tam sa bojovalo v priestore dnešného Partizánskeho,Prievidze a Handlovej po celý september. Niekoľko krát boli Nemci odrazený, ale prevaha ťažkej nemeckej výzbroje, delostrelectva a tankov sa aj tu prejavila.

Boj o vrch Ostrô 

Boj o vrch Ostrô, ktorý uzatvára cestu Liptovskú Osadu a Nízke Tatry na juh, patria medzi najhrdinskejšie kapitoly povstania. Nemci podnikali na vrch dvanásť útokov, ale zmocnili sa ho iba dvakrát, aj to iba na niekoľko hodín.

Presuny jednotie zo ZSSR a dodávky zbraní

Ťažké boje sa viedli aj v priestore Žarnovica, dnešného Žiaru nad Hronom, HornýchHamrov a inde. Nemecký postup zo západu bol začiatkom októbra zadržaný aj za pomoci časti 2. československéj paradesantnej brigády, ktorú stiahli z duklianského priesmyku. Už predtým sa na slovensko presunul 1. československý stíhaci pluk zo ZSSR s lietadlami La-5. 

Vzdušný most sovietskeho letectva

Vzdušný most sovietskeho letectva prepravoval na Slovensko náboje, benzín, zbrane,  napríklad veľmi cenné protitankové zbrane, ktorých bol zúfali nedostatok.

Boje v Karpatoch a na Dukle

Najcennejšiou pomocou Povstaniu bolo však viazanie veľkých nemeckých síl navýchodnej hranici Slovenska. Na československú žiadosť zmenilo sovietske veleniepôvodné strategické plány a za štyri dni pripravilo rozsiahlu ofenzívu cez Dukliansky priesmyk smerom na Prešov. Až 20.septembra prekročili väčšie sovietske jednotky karpatský hrebeň a 21.septembra oslobodili prvú obec na Slovensku-Kalinov. V Karpatsko-dukliavskej operácii padlo za oslobodenie načej vlasti 19 000 sovietskych vojakov, asi 60 000 ich bolo ranených a nezvestných. Československé vojsko stratilo 6500 príslušníkov, z toho 1800padlo.

Obnovenie suverenity ČSR na povstaleckom území

Boj vojakov, partizánov a miestnych milícií umožnil v zázemí dva mesiace budovať
novú revolučnú moc. Slovenská národna rada zákonom z 1.septembra prevzala
celú zákonodarnú, vládnu a výkonnú moc na Slovensku”.Slovenská národná rada
vydala celý rad revolučných nariadení, starala sa o obranu povstaleckého územia i
jeho zásobovanie. Povstalecké Slovensko bolo prvým oslobodením územím
obnovovanej Československej republiky, ale nebola to predmníchovská republika,
ale revolučná a ľudová kraina.

Zdroj: http://www.kortus.miesto.sk/

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka