Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Škótsko

Zdroj: http://vkovac.miesto.sk/referaty.htm

Gajdy , kilty a Lochneská príšera .Čo ešte viete o Škótsku? Asi ste videli film Statočné srdce alebo ste  možno počuli o onvom škótskom parlamente.

Škóti prišli na územie  dnešného Škótska z Írska. Zobrali sa cez krajinu predtým obývanú             a inými kmeňmi. Kelti  , ktorí sa nakoniec dostali do  Británie po tom , ako opustili svoje domovy v Strednej Európy zanechali silný vplyv Škótskej kultúry. „Goelikou“  , starým keltským jazykom stále rozpráva  okolo 70000 ľudí .

Škótsko je rozdelené  podľa geologických zlomov na 3 časti : Južné vyvýšeniny  , Stredné nížiny  a  Pohoria. Južné vyvýšeniny sú malé kopce  s malými mestami  a málo obyvateľmi . Básnik Robert urns a spisovateľ Sir Walter Scott tu spolu dlhý čas bývali.

Burnsa si obyvatelia pripomínajú každý rok  počas Burnsovej noci  , kde Škóti jedia zemiaky a                  s haggis – slávne Škótske jedlo  , ktoré vyzerá ako obrovská klobása a robí sa z ovčieho žalúdka. Chutí to oveľa lepšie ako znie.

Veľa ľudí žije a pracuje v Stredných nížinách  , okolo miest Glasgow a Edimburg. Počas mnoha vojen medzi Anglickom a Škótskom  dôležité bitky sa odohrávali práve na tomto strategickom území. Glasgow sa stal hlavným mestom priemyslu  , ale v 20. Storočí  veľa ľudí prišlo o prácu  a mesto sa stalo drsným a špinavým. Veci sa majú lepšie odkedy sa stal Glasgow   Európskym mestom kultúry ( pred pár rokmi ).

Edimburg , ako hlavné mesto má veľa skvelých historických budov. Staré Royal  Mile spája hrad s Halyrood Palace. Každý August si státisíce návštevníkov idú pozrieť Edimburg  a festivaly , ktoré majú obrovské množstvo disciplín  - hudba,divadlo,tanec,komédia,alebo pouličné predstavenia.

Pohoria a ostrovy na severe a západe majú najkrajšiuhorskú  a pobrežnú  scenériu. Škótske lesy boli dlhý čas vyrubované a tak krajina je divoká a otvorená. Horské klany  , ktoré tam bývali mali svoje charkteristické kárované vzory. Tieto klany mali tvrdý život  a silnú tradíciu pohostinnosti. Po neúspešnom povstaní v roku 1745 , tartan a gajdy boli zakázané Angličanmi  , ktorí ich považovali len za vojenské nástroje.                                               Veľa klanov opustiťich domovy , ktoré boli potrebné pre chov oviec , aj dnes ešte stále v Škótsku žiadaných.

Škóti sa radi zabávajú  , obzvlášť radi tancujú a pijú whisky. 4ervené vlasy  , bledá tvár a silný akcent sú charakteristickými znakmi Škótov. Susední Angličania niekedy nemohli rozumieť Škótom  , ak rozprávali silným dialektom. Ken znamená vedieť  , bonnie wee lass je krásna mladá žena , bun je rieka a samozrejme loch je jazero ako v Loch Ness.

Ale nie , ja som ešte nikdy nevidel Lochnesku.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka