Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Thedore Dreiser

František Marinica

Thedore Dreiser
Americká tragédia

Roku 1906 istý americký mladík zaviedol mladé dievča na jazero a tam ho utopil. Bola to posledná kapitola mládencových stykov s dievčaťom. Predchádzali sladké týždne dvorenia, medové dni lásky, nepokojné chvíle presýtenia a odporu. Z tejto skutočnej udalosti čerpal Theodore Dreiser námet románu, ktorý zaujal popredné miesto v krásnej literatúre 20 st.

Kniha prvá

Dej sa odohráva v Kansas city. Hlavný hrdina tohto príbehu je Clyde Griffits. Je z chudobnej rodiny. Jeho rodičia kážu o Bohu. Dosť často sa sťahujú a preto Clyde a jeho súrodenci nechodia ani do školy. Nemá priateľov. Ako 15 ročný zisťuje, že takýto život nemá zmysel. Nechce sa mu chodiť stále po misiách. Má toho dosť. Objedná sa ako výpomocník pri čapovaní sódy. Neskôr si nájde prácu v prepychovom hoteli Green Davidson. Rodičom zatají časť svojich príjmov, aby mal viac peňazí pre seba. V hoteli si nájde kamarátov. Pozvú ho na oslavu, kde poprvý krát ochutnáva alkohol. Aj keď mu to jeho výchova zakazuje, dal sa nahovoriť na návštevu bordelu, kde si užíva a premárni veľa peňazí.

Clydovi sa podarí vystopovať jeho sestru Estu, ktorá kedysi utiekla s priateľom. Teraz je tehotná a matka jej zháňa byt. Vie, že by to malo zlé morálne následky na okolie. Clyde bude musieť dávať zase časť príjmov sestre. Nie je tým nadšený, ale predsa je to jeho sestra.

U svojho priateľa z hotela Raterrera sa zoznámi s pôvabnou Hortensiou Briggsovou a hneď sa do nej zamiluje. Ona je prefíkaná, vie ako naňho zapôsobiť, aby ho obmäkčila. Vie, že jej je schopný kúpiť všetko a patrične to využije. Chce kožuch za 115 dolárov. Doteraz sa k nemu správala odmietavo, ale teraz môže byť jeho. Clyde odoprie peniaze pre Estu len aby jej mohol kúpiť kožuch.

Bol január a chlapci z hotela, medzi nimi aj Clyde, a niekoľko dievčat na čele s Hortensiou, sa dohodli, že pôjdu k jazeru. Presvedčuje ho o jeho láske k nemu. Pri spiatočnej ceste sa ponáhľajú. Potrebujú sa o šiestej dostať do hotela. Pri odbočke na jednu križovatku zrazili dieťa. Ujdú. Nedošli však ďaleko, pretože havarujú. Navzájom si pomáhali pri výstupe z rozbitého auta, ale pri zvuku policajných sirén radšej utečú. V aute nechajú len Sparsera a ešte jedno dievča. Ich zatknú. Clyde ušiel z Kansas city vlakom do Chicaga. Tam sa v novinách dozvie, že Sparser to na všetkých nabonzoval.

Kniha druhá

O 3 roky neskôr. V Lycurgu žije rodina Griffitovcov. Samuel Griffits je  strýko Clyda. Vlastní továreň na výrobu golierov. Majú vysoké spoločenské postavenie. Má tri deti: Bellu, Myru a Gilberta.V Chicagu stretne Clyda a chce ho zamestnať vo svojej továrni. Gilbert, hlavný dedič majetku ,tuší, že Clyda nebude mať rád.

Zamestnajú ho v práčovni, kde sa začínal výrobný proces. V továrni sa mu páči. Každí sa k nemu správa úctivo. Veď je synovec Samuela Griffithsa. Griffithovci ho pozvú na večeru, kede sa zoznamuje s krásnou Sondrou Finchelyovou.

V továrni Clyde postupuje na vedúceho oddelenia na značkovanie golierov. Pri prijímaní nových pracovníčok sa mu zapáči Roberta Aldenová. Je pekná, milá a statočná robotníčka. Na istom jazere sa zoznámia. Sympatie prerastú v lásku. Stretávajú sa vždycky, keď majú voľno, ale iba v ústraní. Clyde sa bál, že ak ich uvidia Griffithovci spolu, klesne v ich očiach. Keď sa raz večer prechádzal, stretne sa so Sondrou, ktorá si ho pomýli s Gilbertom. Veľmi sa podobajú. Zvezie ho autom domov. Zapôsobí na ňu dobrým dojmom a preto ho chce dostať do vyšších spoločenských kruhov. Pozve ho na večierok, kde sa zoznamuje s tunajšou smotánkou. Láska k Roberte chladne, zato k Sondre sa zväčšuje. Pozývajú ho na rôzne večierky a oslavy. Už si nepripadá nízky. Konečne sa dostal tam, kde vždy chcel byť. Roberte klamal o večierkoch. Vždy sa vyhováral, keď mali stretnutie. Ona sa o jeho večierkoch dozvie z novín, kde zverejnené jeho meno. Clyde sa zaľúbi do Sondry a dáva to aj najavo. Medzitým však Roberta otehotnie. Pravdaže s Clydom. Keďže bol ešte neskúsený, myslel si, že na tehotenstvo existuje liek. Tušil, že tehotná Roberta by mu mohla narobiť veľa škody v budúcnosti. Teraz keď je už konečne vo vyššej spoločnosti, bol to ťažký problém s ktorým si nevedel dať rady. Ona chce, aby si ju vzal za ženu. Aj keď nie z lásky ( vedela, že ju už nemiluje ), ale aspoň dovtedy, kým neporodí, aby sa mohla ukázať pred rodičmi. Lenže on to nechcel. Raz si v meste kúpi noviny, v ktorých je článok o tom, ako sa išli muž a žena člnkovať a zahynuli pri tom. Jej telo našli, jeho nie. V hlave mu skrsla istá myšlienka. Najprv sa jej stránil.

Roberta je pri rodičoch, zatiaľ čo Clyde si užíva so Sondrou pri Dvanástom jazere. Je tam skoro celá Lycurgská smotánka. Clyde dostal výhražný list od Roberty. Ak jej nezavolá alebo nepošle list, tak príde do Lycurgu a všetko povie. Zavolá jej. Dohodnú si, že sa pôjdu, niekam kde ich nik nepozná, zosobášiť. A on už premýšľal akoby sa jej zbavil.

Konečne sa dostali k Volavčiemu jazeru. Clyde šiel hneď objednať čln. Chce si urobiť pár fotografií  Roberty na vode. Zašiel s loďkou ďaleko od brehu, aby ich nikto nepočul ani nevidel. Našiel vhodné miesto. Prevrátil čln, ktorý udrel Robertu do hlavy. Potopila sa. Na hladinu hodil ich klobúky, akože sa utopili obaja. Potom ušiel.

Kniha tretia

Telo ženy sa našlo, ale mužove nie. Ona mala v kabáte list adresovaný mame. Prípad mal riešiť Orvill W. Mason. Ak by prípad vyriešil, pomohlo by mu to v kariére politika a ovplyvnilo by to verejnú mienku. V liste Roberta píše mame, že sa ide vydávať. Mason išiel k Aldenovým. Povedal im o smrti ich dcéry Roberty a o tom, že si myslí, že to bola vražda. Otec sľúbi, že mladíka zažaluje aj keby mal predať celú farmu. Meno mladíka sa dozvedeli od pani Aldenovej.

Mason sa dostane do Clydovej izby, kde v jeho kufríku nájde všetky listy od Roberty aj od Sondry.

Nakoniec ho chytia, pri kúpaní s lycurgskou mladou smotánkou. Vie, že stratil všetko, postavenie, ale najmä Sondru.

Pri výsluchu sa nepriznáva k vražde. Prizná sa len čiastočne, že fúkal vietor, klobúky im zobralo, on sa poň nahol. Vtedy sa loď prevrátila a padla na Robertu. Je vo väzení. Všetky denníky o ňom píšu. Griffithovci tomu nemôžu uveriť.

Alvin Bellknap a Reuben Jephson ho majú obhajovať. Cítia však že je vinný, ale aj tak robia všetko preto, aby ho dostali von. Z novín sa o Clydovi dozvie jeho mama. Ihneď mu telegrafuje, on však nechce aby prišla.

Súd sa začal. Obžaloba bol Mason. Predkladal množstvo usvedčujúcich dôkazov. Nasledovali svedkovia. Bolo ich celkom 127. Tak začal Mason čítať ľúbostné listy. Pre Clyda sa to nevyvíjalo najlepšie. Na druhý deň mala slovo obhajoba. Zdôrazňujú, že Clyde zabil Robertu nechtiac. Predvolávajú ho ako očitého svedka. Vyrozprával celú svoju minulosť. Potom odpovedal na otázky Jephsena, ktoré už mali vopred precvičené. Bola reč aj o Sondre, ktorú označili ako slečnu X, pretože nechcela byť menovaná. Zhoršilo by jej to postavenie. Obhajoba sa vyjadrovala najmä o Clydovom psychickom stave v čase nehody, o tom, že je zbabelý.

Porota mala rozhodnúť o Clydovej vine alebo nevine. Uznala ho vinným . On to hneď po procese telegrafuje domov mama, ktorá tomu nemôže uveriť. Modlí sa zaňho. Verí, že je nevinný. Ide za ním. Griffithovci nechceli ďalšie súdne pojednávanie. Hanby už bolo dosť.

Bol odsúdený na smrť na elektrickom kresle. Jeho mama sa snaží zo všetkých síl Clyda odtiaľ dostať. Chce nové súdne pojednávanie. Chodí po misiách a pýta peniaze. Nepozháňa ich. Preto pošle do väzenia aspoň farára nech mu uľahčí čakanie na smrť. Pravú pravdu povie len farárovi. Čin čo spáchal veľmi ľutuje. Pred smrťou napíše list všetkým mladým, aby nezavrhovali Ježiša Krista.

Súbor poslal: František Marinica

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka