Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Andrej Sládkovič

Victor Hugo

CHRÁM MATKY BOŽEJ V PARÍŽI

Vyšlo vo vydavateľstve Tatran v Bratislave roku 1972.

Victor Hugo  (1802-1885): Je zakladateľom francúzkeho romantizmu, básnikom, prozaikom, esejistom a dramatikom. Písať začal už ako veľmi mladý a jeho básne dosiahli veľké úspechy. Stal sa členom Francúzkej akadémie a získal šľachtický titul. Po revolúcii sa stal republikánom. Po „Napoleonovskom prevrate“ odišiel do exilu a vrátil sa až po osemnástich rokoch, kedy sa mu dostalo mnohých uznaní a pôct. Je pochovaný v Pantheone medzi najslávnejšími osobnosťami Francúzka. Napísal básnické zbierky Legenda vekov, Kontemplácie, drámu Hernani, Ruy Blas a jeho najvýznamnejším dielom je Chrám Matky Božej v Paríži. Ďalej napísal román Bedári, román Robotníci mora a historiský román Deväťdesiattri.

Hlavné postavy:  Esmeralda, Quasimodo

Vedľajšie postavy: Phoebus, Claude Frollo, Pierre Gringoire, Gudula

Obsah: Dej sa odohráva v Paríži v 15. storočí. Základom celého zložitého príbehu sú osudy krásnej mladej cigánky Esmeraldy. Je to klasické romantické dielo plné harmonických kontrastov

Esmeraldu uniesli kočovní cigáni svojej matke a vychovávali ju po svojom. Jej matka sa s tým nemohla zmieriť, a tak sa stáva pustovníčkou a nenávidí cigáňov. Esmeralda má cvičenú kozičku, s ktorou chodí tancovať po Paríži. Kňaz Claude Frollo sa do nej zaľúbi a zažíva (ako kňaz) hlboké duševné otrasy. Spolu s Quasimodom, hrbáčom a nevýslovne škaredým človekom (zo zvonenia zvonov ohluchol, mal krivé nohy, jedno oko...), ktorého si zobral kňaz na starosť už ako malé dieťa, lebo ho nikto nechcel, sa pokúsili cigánku uniesť, ale zachránil ju Phoebus, kapitán lukostrelcov. Esmeralda sa doňho zamilovala. Phoebus bol zasnúbený s jedným meštianskym dievčaťom, aj keď sa nechel na nikoho viazať. Opitý ide na stretnutie s cigánkou, ale sleduje ho kňaz, ktorý videl ako sa Phoebus spolu s kňazovým bratom (ktorý nevyrástol tak, ako si Claude predstavoval, stal sa výtržníkom a od Clauda chodil pýtať len peniaze, ktoré vždy prepil) opili. Phoebus si chcel prenajať izbu, kde by sa pomiloval s cigánkou. Nemal však peniaze. Cestou na miesto stretnutia zistil že ho kňaz sleduje, a tak sa postavil proti nemu. Claude sa s ním dohodol, že mu požičia peniaze na izbu, ak sa na nich bude môcť dívať. Keď začal Phoebus bozkávať cigánku, Claude to nevydržal a Phoeba zabil. Z vraždy obvinili cigánku, ktorá sa po mučení priznala. Mali jej odťať hlavu na námestí pred chrámom Matky Božej. V poslednej chvíli ju však zachráni hrbáč Quasimodo a stratí sa v chráme, z ktorého však nikto Esmeraldu odviesť nemôže. Nakoniec vydá kráľ listinu, ktorá prikazuje aby bola Esmeralda vydaná do rúk spravodlivosti. Gringoire, autor drámy, ktorá sa hrala v deň bláznov v súdnom paláci a nevydarila sa pre oneskorený príchod vyslancov, nedostal za ňu peniaze, a tak končí v žobráckej smrti, kde ho okradnú o posledné veci a dajú mu možnosť stať sa jedným z nich ak splní skúšku, inak zomrie. Gringoire skúšku neurobí, tak ho zachráni Esmeralda, ktorá si ho musí zobrať za muža. Gringoire potom pobúri všetkých žobrákov, aby zaútočili na chrám a zachránili Esmeraldu. Quasimodo nevie o čo ide, a odhodlane bráni chrám. Gringoire sa dohodne s Claudom, že potajme unesú Esmeraldu a uniknú na člne. Po vylodení na brehu sa kňaz a Gringoire rozdelia a kňaz dáva poslednú šancu Esmeralde, aby si ho zobrala. Tá odmieta, lebo ľúbi Phoeba, tak ju za trest nechá napospas pustovníčke Gudule, ktorá zisťuje, že je to jej dcéra. Tu ale prichádza nočná hliadka a pustovníčka svoju dcéru ukryje vo svojej cele. Na otázky hliadky šikovne odpovedá, ale keď Esmeralda začuje Phoebov hlas, začne kričať jeho meno a hliadka Esmeraldu chytí. Na popravu sa díva Claude Frollo zo svojej veže, z chrámu a zo šialenstva sa začne smiať. Uvidí ho Quasimodo a zhodí ho dole. Kňaz sa pádom zabije. Quasimodo nájde Esmeraldine  telo a zomiera v náručí s ňou. No a Phoebus sa neštastne ožení, čo je v tej dobe skoro horšie ako smrť.

Súbor poslal: Wepman

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka