Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Vtáky

Autor referátu: Michal Meško

Vtáky sú jediné živočíchy, ktoré majú perie. Sú teplokrvné podobne ako cicavce. Na Zemi žije asi 9 000 druhov vtákov. Patria k nim exotické pestrofarebné papagáje, vtáky zá-hrad, ako červienky a drozdy, ale i morské vtáky, napríklad víchrovníky či tučniaky, a mnoho ďalších. Väčšina vtákov je dobre uspôsobená na lietanie - majú veľké silné hrudné svaly, kto-ré mávajú krídlami, a ľahké kosti, prestúpené drobnými dutinkami. Aj perie je ľahké. Chráni telo a udržuje telesnú teplotu. Perá na krídlach sú usporiadané tak, že keď vták letí, vytvárajú nepriedušnú plochu. Chvostové perá udržujú vo vzduchu rovnováhu a pomáhajú kormidlovať. Niektoré vtáky však lietať nevedia. K nelietavým alebo takmer nelietavým vtákom patria pštrosy, tučniaky a vzácny novozélandský papagáj kakapo sovovitý. Vtáky nemajú zuby; funkciu zubov plní silný ľahký zobák. Mnohé vtáky, zvlášť orly a iné dravce, majú dobrý zrak a sluch, čuch je však slabý.
Perie. Vtáčí šat sa volá operenie. Niektoré vtáky, napríklad oriešky a vrabce, majú nevýrazné hnedo či sivo sfarbené perie. Iné majú perie oslnivých farieb s pestrými vzormi. Sfarbenie im pomáha rozpoznávať a vyberať si partnera na párenie v období hniezdenia a čle-nom kŕdľa pomáha držať sa pospolu.
Kosti vtákov. Väčšina vtáčích kostí je dutá, vďaka čomu sú vtáky ľahké. Krídla ovlá-dajú silné svaly, upevnené na hrebeň hrudnej kosti.
Vnútorná stavba tela. Hlavná časť hmotnosti vtáčieho tela pripadá na svaly a vnútor-né orgány - srdce, pľúca a tráviacu sústavu. Vtáky majú hrvoľ, kde sa potrava uschováva a zmäkčuje (niektorým vtákom však hrvoľ chýba), a dva žalúdky - v žľaznatom žalúdku sa po-trava rozloží tráviacimi šťavami a v svalnatom sa rozdrobí na kašu.
Zobák. Zobák tvoria čeľuste pokryté rohovinovou vrstvou. Vtákom slúži na rôzne činnosti: zbierajú a prijímajú ním potravu, čistia a uhládzajú si perie, stavajú hniezda a bránia sa pred nepriateľmi. Tvar zobáka prezrádza, akou potravou sa vták živí. Napríklad zahnutý zobák slúži na trhanie mäsa.
Hniezda a vajcia. Vtáky nerodia živé mláďatá ako cicavce. Namiesto toho znášajú vajcia s tvrdou škrupinou a potom ich zahrievajú tak, že na nich sedia. Vo vajíčku sa vyvíja zárodok, ktorý získava výživu zo žĺtka. Po niekoľkých týždňoch sa z vajíčok liahnu mláďatá. Niektoré vtáky, napríklad plameniaky, budujú na znášku vajec veľké hniezda. Iné, ako alky, nestavajú hniezda, ale vajíčka kladú na skalné rímsy. Kukučka jarabá kladie vajíčka do cu-dzích hniezd a ponecháva mláďatá výchove vlastníkom hniezda.
Mláďatá. Väčšina vyliahnutých mláďat vtákov je takmer bezmocná. Nemajú perie
a spočiatku ani nevidia. Pokiaľ im nenarastie perie, ležia a mrvia sa v hniezde, kde ich kŕmi
a chráni jeden alebo obaja rodičia. Rodičia denne veľakrát vylietajú z hniezda a vracajú sa
s potravou pre svoje neoperence.
Najväčšie a najmenšie vtáky. Jedným z najmenších vtáčikov na Zemi je kolibrík sl-nečníček malý. Od zobáka po chvost meria len 5 cm a váži 1,6 g. Najväčším vtákom je pštros africký. Je vysoký aj viac ako 2,5 m a nevie lietať.

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka