Študentské stránky | Bazár skrípt | Odkazovač | Linky

Hľadaj aj na .sk .cz webe


Romeo a Júlia

Autor: William Shakespeare
Literárny útvar: divadelná hra, tragédia
Vydavateľstvo: Orbis
Rok vydania: 1964

Osoby:  knieža Eskalus, veronský vladár
              Paris, mladý šľachtic, príbuzný kniežaťa
              Montek
              Kapulet
              Starec, Kapuletov príbuzný
              Romeo, Montekov syn
              Júlia, Kapuletova dcéra
              Lorenzo, Františkán
              …

Stručný obsah: Celý príbeh sa odohráva vo Verone. Mladý Romeo sa šialene zamiluje do Rosaliny. Tá mu však lásku nechce opätovať a tak sa mladý muž celé dni trápi.

Jedného dňa sa ale Romeo s priateľmi Merkuciom a Benvoliom vyberie na slávnosť, ktorú poriada Kapulet. Tam stretne štrnásťročné dievča menom Júlia. Veľmi sa mu zapáči a aj on jej. Jediný problém však je, že on je Montek a ona je Kapuletová. Montekovci sú oddávna znepriatelení s Kapuletovcami, a preto sa Romeo s Júliou môžu stýkať len potajomky. O ich vzťahu vie len Júliina opatrovateľka.

Na druhý deň ich Lorenzo zosobáši. Nesmie však o tom nikto vedieť !!!

Tesne potom stretne Romeo na ulici Tybalta, synovca pani Kapuletovej. Ten vyvolá súboj a Romeo ho nakoniec zabije. Za to ho knieža pošle do vyhnanstva do susedného mesta Mantova, čiže sa nemôže stýkať so svojou láskou.

Júlia má ale ďalší problém: Kapulet ju chce vydať za mladého šľachtica Parisa. Jednak ho neľúbi, jednak sľúbila vernosť Romeovi. Zájde teda za Lorenzom, s ktorým pripravia plán: deň pred svadbou vypije Júlia nápoj z byliniek a následne upadne do bezvedomia. Všetci si myslia, že je mŕtva, a tak ju pochovajú do rodinnej hrobky. Nevedia, že účinok za 42 hodín pominie a Júlia sa preberie. Vtedy by ju už mal čakať Romeo, ktorému Lorenzo poslal dopis. Ten sa však k nemu nedostane.

Keď sa Romeo dozvie, že Júlia zomrela, hneď sa na ňu ide pozrieť do hrobky Kapuletovcov. Natrafí tam však na Parisa, ktorí ihneď tasí meč. Romeo ho zabije. Poslednýkrát sa pozrie na jeho mŕtvu lásku a vypije jed. Mŕtvy padne na zem.

Lorenzo hneď ako sa dozvie, že dopis sa k Romeovi nedostal, nestráca ani chvíľku a ihneď beží do hrobky. Už je však neskoro.

Júlia, keď sa preberie a zistí, čo sa stalo, zoberie Romeov kord a prebodne sa. Mŕtva padne na svojho manžela.

V meste sa strhne krik. Všetci bežia pozrieť, čo sa vlastne stalo. To nakoniec objasní Lorenzo. Kapulet s Montekom následne sklonia hlavy, podajú si ruky a spriatelia sa… Je však smutné, že sa tak stalo až potom, čo nezmyselne vyhasli dva mladé ľudské životy.

Úryvok z textu: Druhé dejstvo, druhý obraz:

JÚLIA: Ach Romeo, Romeo ! Proč musíš být Romeo ?
Zřekni se otce, nejmenuj se tak.
Nebo, když nechceš, měj mě k smrti rád,
a přestanu být Kapuletova.

Môj názor: Dielo to určite nie je najhoršie, ale v mnohom mi to pripomína dnešné americké „romantické“ filmy (to ale Shakespeare nemohol vedieť). Čo sa mňa týka, určite sa mi viac páči historická hra Julius Caesar, či Moliérovo Tartuffe.

Súbor poslal: Róbert Žittňan

Projekt hostuje Slovaknet.
Ubytovanie | Kúpele | Austrália | Práca v Kanade | Catering | Last minute dovolenka